TUR 2023

TUR 2023

Trvale udržitelný rozvoj, neboli TUR je pravidelná akce, kterou pořádáme na naší zahradě společně se studenty Střední školy zahradnické v Rajhradě už téměř pravidelně několik let. Letošní ročník byl velmi výživný a 27 studentů, dva učitelé a naše děti a my jsem byli už docela solidní banda pro jednu zahradu. Kurz se konal 12. – 16.6.2023.

Letošní ročník byl věnován přesunům hmot a úklidu, rekonstrukcím. Obor ekologie a životní prostředí v praxi si sáhne na fyzické rezervy, neboť tyhle práce nemusí být zrovna příjemné. Ale to tak bývá, člověk ve své naivitě dělá činnosti, které se občas musí uklidit. Některé práce vyžadují mnoho ruk a nohou a toto byla skvělá příležitost pro koordinaci a spolupráci. Přenést králíkárnu byla fakt výzva. To jeden člověk nezvládne, ale šest mladých kluků a my staříci si s tím poradilo. Né že hravě, ale zvládli jsme to.

Za kreativní činnosti byly vybrány kamufláže na sudy s vodou – ty nejen chrání plast před solárním zářením a tedy křehnutím plastu, ale v zimě před zamrznutím. Uvidíme, kolik zim tento obleček vydrží.

Dále se tradičně zkoušely hliněné omítky. Jedna část vylepšovala povrch dřevěné špalíkové stavby, která slouží jako přístřešek na kola a malý elektromobil a také jako solární nabíječka. Druhá část pracovala na „Slaměném domečku“. Ten se trvale vylepšuje už několik let.

Další činností byla rekonstrukce střechy na malé chatičce, která je nejstarší objekt na zahradě. Zde už třetí rekonstrukce bude snad na delší dobu definitivní, neboť povrch tvoří rybníčková fólie EPDM. Nejenže do domečku už nebude pršet, ale zachycená voda bude určitě čistější. Lepenková mezi-verze se opravdu neosvědčila.

Velkou výzvou byla „rozborka – sborka“ regálu, který sloužil jako skladiště a zároveň eko dvorek. za ty roky se nasbíralo opravdu ekologické neštěstí a ještě pár dní budeme třídit.

Tradiční prací je štěpkování – ekologická likvidace větví – nic nepálíme, vše kompostujeme.

Menší rozměrem, ale těžší váhou byla stavba plotového kůlu, kterého se chopil Adam s Honzou.

Společenský večer u ohně

Další kreativní činnost byla příprava jídla v naší zahradní kuchyni i s umýváním nádobí. Zpětná vazba ukázala, že máme ještě co zlepšovat, ale i tak se většině kurz líbil a věříme, že zanechal vzpomínku ve všech účastnících. U nás určitě a znovu děkujeme – za zahradu Violka.

Sepsal Petr v neděli 18.6.2023

Kontakty

Telefon

petr: 777 755 704
pavlína: 775 028 792

Adresa

ul. Vycházková

Brno - Medlánky

E-mail

petr@gardenman.cz