Nabízíme

Na této stránce najdete aktuální nabídky, které poskytujeme jako přebytky a nebo doprovodné služby.

Zbystřete smysly – novinka v nabídce: Zážitek na který nezapomenete – zde!

A dále pak už jen ty běžné věci:

Prohlídky zahrady

Přírodní zahrada a permakulturní projekt občas přilákají návštěvníky, kteří chtějí naši zahradu navštívit osobně a přesvědčit se na vlastní oči, jak to u nás vypadá. Je to samozřejmě možné, je však třeba si dohodnout termín prohlídky. Po dřívějších zkušenostech s individuálními návštěvami a jejich poměrně komplikovaným domlouváním, zkoušíme zavést pevné termíny prohlídek pro individuální návštěvníky nebo malé skupinky do 5 účastníků, aby to mělo ještě smysl.

Pro sezónu 2021 vypisujeme zatím tyto termíny

Léto 2021

 • středa 7.7. od 14 hodin
 • středa 14.7. od 14 hodin
 • středa 21.7. od 14 hodin

Orientační program prohlídky:

 • Voda v krajině, jak s ní pracovat, čistit, uchovávat, od dešťovky k pitné vodě
 • Pěstování rostlin, využívání biologického odpadu, kompostování
 • Stavby, stavby, stavbičky, aneb jak jsme postavili slaměný domek
 • Energetické systémy, získávání tepla, elektřiny, bioplynu – cesta k soběstačnosti.
 • Mobilita, jak si pořídit vlastní elektromobil, od motúčka k Tesle.

Cena prohlídky je obvykle 1000 Kč a trvá cca 3 hodiny, dle potřeby i více. Cena je pro celou skupinku do 5 lidí, takže v případě plného obsazení vychází 200 Kč na osobu, tj. 100 Kč/hod na účastníka. Kratší návštěvy do 1 hodiny stojí 500 Kč. Delší návštěvy oceňujeme individuálně.

Pokud nám budete chtít přinést nějaký dárek, tak nejlépe něco jedlého (vegan, vegetarian) nebo pitného (šťávy, mošty, popř. víno).

Termín si předem dohodněte na kontaktu.

Zelenina, ořechy, výrobky a vlastní produkce

Nabízíme méně známé druhy zeleniny a nebo přebytky, které se u nás velmi dobře množí

 • Třešně – aktuálně nyní (20.6.2021 a cca do půlky července 2021)
 • Vlašské ořechy sklizeň 2019 a 2020 (cena 30 Kč/kg a 50 Kč/kg)
 • Kadeřávek – z loňské sezóny, stále zelený, nyní na lusky, za chvíli na semínky
 • Kadeřávek sazenice – rozpikýrované v květináčkách
 • Pórek sazenice – rozpikýrované v květináčkách
 • Topinambury – židovské brambory, ještě se dají jíst, ale i sázet, máme i sazenice
 • Ačokča – cyclanthera – semínka – to bude až na sezónu 2022, ale do začátku prázdnin by možná ještě ztrátu dohnaly
 • Pažitka v květináči – právě raší, celý rok rozpěstované v květináči,
 • Sušeláda – sušené ovocné kousky, různý mix ovoce, kokosu, ořechů
Třešně 2021

Právě zrají třešně (20.6.2021)

Zaseničky pórek kadeřávek 2021

Zaseničky pórek kadeřávek 2021

Bylinky

Na zahradě nám roste řada bylinek. Některé prakticky v neomezeném množství, jako např. Meduňka. Pro zájemce máme nachystané některé kousky v květináčích přímo k odběru. Jiné je možné vyrýt na místě.

 • Bršlice kozí noha (pro někoho plevel, pro nás první jarní zelené krmení a úžasný zdroj zdraví)
 • Denivka (málo známá jedlá kytička, listy vhodné do salátu, opět jarní bylina)
 • Meduňka (stále, list i sazenice)
 • Oregano (stále, list i sazenice)
 • Máta (list, sazenice)
 • Šalvěj (list, sazenice, semínka)
 • Pelyněk pravý (list, sazenice)
 • Řepík (list, sazenice, semínka)

Keře, stromky

Z vlastního pěstování se nám občas daří zachránit nebo naklonovat nějaký ten stromeček nebo keřík.

 • Malino-ostružina
 • Beztrnná ostružina
 • Červený rybíz
 • Líska
 • Ořech vlašský

Uvedené seznamy jsou aktuální k datu publikace příspěvku. Omlouváme se za případnou neaktuálnost, raději se ptejte emailem.

Služby

Práce na zahradě vyžaduje dobré nářadí a někdy i dobrou radu.

 • Zapůjčení nářadí (elektrické kolečka – motúčko, štěpkovač)
 • Dílenská podpora při práci se dřevem (hoblovka, srovnávačka, pokosová pila, brusky, horní ruční fréza, řetězová pila, vrtačky apod.)
 • Odvoz materiálu (hlína, písek, hnůj, dřevo, větve – do hůře přístupných terénů pomocí našeho Opel Campo 4×4 pickup)
 • Poradenství a konzultace v oboru světelná technika, energie, elektrotechnika, elektromobilita.
 • Elektrický skútr Akumoto a elektrická koloběžka Perut. Můžete u nás vyzkoušet a skútr můžete i koupit. Má dojezd do 10 km a náklady jen 0,30 Kč/km. Dobíjet ho můžete z normální zásuvky a čas nepřesáhne 12 hodin. Druhý skútr co máme má dojezd asi 30 km a podobné náklady na elektřinu.

Bazárek

Občas nastane chvíle, kdy je třeba věci posunout zase někam dále a nabídnout je k používání někomu jinému. A pár takových věcí nabízíme v tomto malém bazárku.

Elektrický skútr Akumoto.

Já jsem Petrův první skútr na baterky. Už toho mám docela dost z sebou, baterie jsou už slabší, jen na krátké trasy a spíše na výměnu. Takž zvládnu uvést jednoho člověka tak na vzdálenost 5 km. Ale s novými bateriemi by to bylo klidně i 30 km. Při brždění umím rekuperovat, tedy vracím energii do baterií a tím šetřím energii např. z kopce. Můj motor není moc silný, ale jednoho člověka uveze i do větších kopců. Jen to nebude tryskáč a tak se nedivte, že někdo může být touto jízdou i nervózní. Je to ale daň z malý motor a levnou jízdu. Moje spotřeba je skutečně minimální a cena za km je desítky haléřů.

Abych mohl odjet k vám, potřebuji technickou kontrolu, protože jsem teď docela dlouho stál. Možná nějaké menší opravy a nejlepší by bylo dát mi nové baterie. Takže cena, za kterou mě teď můžete mít v tomto stavu je 5000 Kč. Po TK to bude 6000 Kč a po výměně baterií by to bylo asi tak o 8 tis. více. Doporučený ty baterie je tento: CSB EVX12200, baterie 12V, 20Ah. Dají se sehnat možná i levnější, ale tyto jsou zdá se perfektní. Za 15 tisíc korun byste tedy měli mít stroj opět plně funkční a s plným dojezdem. Při rychlém jednání dostanete jako bonus i přilbu.

Mám k sobě dvě nabíječky – pomalou a rychlou. S rychlou nabíječkou mě nabijete i za hodinu, abych mohl zase pár kilometrů jet. Pomalá nabíječka je určena na noční nabíjení, nebo když máte prostě čas. Mám raději to pomalejší nabíjení, baterie mi pak déle vydrží. Ale když spěcháte, i to rychlé nabíjení přijmu s vděkem. Nemám rád, když mě po jízdě nedáte hned k nabíječce. Mám prostě po jízdě hlad a moje baterie jsou připraveny se napojit a dobít. Takže doporučení je jasné – po příjezdu domů mě připojte do zásuvky a o více se nestarejte. Druhý den budu zase plně připraven.

Momentálně čekám na opravu zadního kola, kde je motor. Praskl mi ventilek a výměna je náročná, vyžadovala rozebrání motoru. Tak doufám, že po výměně ventilku to bude zase na dlouho funkční. Nejspíš bude kovový, tedy velmi kvalitní.

Další odkazy

Elektrický skútr IO ESCOOTER GT1500

A já jsem druhý skútr do rodiny. Petr a Pavlína jsou mými prvními majiteli a i když jsem poměrně starý, prakticky jsem čekal, až mě koupí od jednoho elektromobilního náčelníka. Takže mám najeto poměrně málo kilometrů a baterie stále dobré. Ujedu klidně i 30 km a můj rekord byl 42 km na jedno nabití. Uvezu dva lidi a mám i režim booster – takové elektrické turbo. Na rozdíl od mého staršího oranžového bráchy nemám rekuperaci, tedy mám jen klasické brzdy. Ale na dojezdu to nepoznáte. Můj elektrický měnič je tím pádem jednodušší.

Moje baterie mají kapacitu 38Ah jsou zde 4 ks, tedy celkem 48V. Zatím moje baterie vypadají v dobrém stavu, mají poměrně málo cyklů, odhadem tak pár desítek a tedy je naděje, že budou fungovat ještě pár let. I kdyby ne, výměna a recyklace těchto baterií je poměrně levná. Zde je baterie, která by mě určitě slušela: CSB EVX12400, baterie 12V, 40Ah. Její cena je do 3000Kč, tedy za 4 ks celkem 12 tis. Kč. Navíc staré baterie odevzdáte do sběrných surovin a dostanete za ně ještě pár stokorun zpět. Cena se pohybuje kolem 11-12 Kč/kg. Tedy 12 kg baterie, jako je tato by vám snížila cenu asi o 130-140 Kč, což není zanedbatelné. Recyklace olověné baterie je prakticky 100% – olovo se zachrání všechno, plasty se pálí a mění na teplo a vyrábějí nové. Kyseliny recyklují. Takže nemusíte mít špatný pocit ze znečišťování prostředí, neboť já výfuk nemám a můžete mě dobíjet i z menší fotovoltaické elektrárny. Spotřeba nabíječky totiž nepřekročí 1kW.

Nemám rád, když mě po jízdě nedáte hned k nabíječce. Mám prostě po jízdě hlad a moje baterie jsou připraveny se napojit a dobít. Takže doporučení je jasné – po příjezdu domů mě připojte do zásuvky a o více se nestarejte. Druhý den budu zase plně připraven.

A co cena? Petr si mě cení na 18 tisíc korun a jako bonus dostanete zadní zamykatelný box na nákup a nebo helmu. A když budete rychlý, tak dostanete i přilbu.

Automobil Škoda Octavia I, 1.9 TDI

Jsem černý Krtek, model Combi s motorem o objemu 1890 cm3 a výkonem 81 kW – ve své třídě nejlepší motor, co škodovka dělala. Mám najeto 135 tisíc kilometrů a jezdím na naftu. Té spotřebuji průměrně (dlouhodobý průměr) cca 5,5 litrů na 100 km. Petr mi dopřává jen prémiové palivo a nejlepší oleje do motoru. Mám systém ABS i ESP – to jsou takové ty protiskluzové srandy. Pětistupňová převodovka manuální ovládaná řadicí pákou v malém koženém paketu – volant, páka, brzda. Svítím si na cestu xenonovými světlomety. Vyrobili mě v roce 2005 a sloužilo jsem jako firemní auto. Servisní knížka u jediného servisu a to značkovém Škoda. Mám jen pár malých odřeninek, ale pod dveřmi řidiče i spolujezdce mírně promáčklé prahy – to když byly sněhové boule, nebo spíše ledové. Ale na funkčnost to nemá zásadní vliv, ani to není moc vidět. No, nikdo není dokonalý. A taky nemám klimatizaci, takže se se mnou v létě trochu zapotíte, ale aspoň ji nebudete muset opravovat a udržovat.

Ale mám centrální zamykání a elektricky ovládaná všechna okna. Zadní okno je vyhřívané. Na zadní okna jde použít dětský zámek, aby si děti s okny nehrály.

Při dlouhé cestě oceníte digitální autorádio a CD přehrávač. Audio je poměrně zdařilé, hudba v autě zní velmi pěkně. Na střechu se dají snadno přimontovat příčníky na přítomné hagusy. Takže se dá snadno namontovat třeba střešní box, tzv. „rakev“.

Každý se ptá, kolik za mě má zaplatit, aby si mě mohl odvézt? Petr za mě dal na začátku docela ranec peněz – před 15 lety to bylo 420 tisíc korun. Údržba a servis byly po celou dobu perfektní, jsem udržované auto s pravidelnou TK a servisní knihou a tedy v plné kondici. Tedy je pravda, že po letošní zimě a malých krátkých nájezdech mám trochu zvadlou baterii, ale ta bude přes léto asi v pohodě. Na zimu bych ji určitě ocenil vyměnit za novou. Petr si mě cení na 81 tisíc korun vč. DPH – za každou kilowattu výkonu motoru jedna tisícovka. Tyto peníze transformujeme plně do elektromobility, takže můžete mít dobrý pocit z toho, že ačkoliv vy sami zatím elektromobil nemůžete koupit, tak touto akcií na elektromobilitu přispějete. A já vám budu ještě chvíli dobře sloužit.

Kontakty

Telefon

petr: 777 755 704
pavlína: 775 028 792

Adresa

ul. Vycházková

Brno - Medlánky

E-mail

petr@gardenman.cz