O mně

Jsem přírodní zahrada v Brně Medlánkách.

Jsem domov Petra Baxanta alias Gardenmana a Pavlíny Dokulilové.  Petr o mě začal pečovat 7.8.2011 inspirovaný knihou Anastasia od Vladimíra Megreho. Vize rodového statku ha natolik zaujala, že ji chtěl zažít na vlastním těle i duši.

Jsem místo pro příjemný život v trvale udržitelném rozvoji. Ve zdejším pojetí je to zaměření na harmonické využití obnovitelných zdrojů i moderních technologií, z čehož vzniká mnoho experimentů. Jelikož je můj pečovatel aktivní na akademické půdě, už jich tu svépomocí i s pomocí studentů vybudoval několik a zřejmě jich tu ještě pár vyroste. S vědomím své zodpovědnosti se mí obyvatelé snaží vrátit zemi to, co jim dává. Hledají přirozený proud života, kde nebude prostor pro zbytečný tlak, stres, napětí či strach.

Petr:Dělám to, protože mě to baví, naplňuje, dělá radost, dává smysl a cítím, že je to dobrá cesta nejen pro nás, ale pro řadu dalších lidí, které bych chtěl inspirovat a naopak, těším se na další inspirace od ostatních, podobně naladěných lidiček.

Jsem laboratoř, kde se testují nápady, myšlenky, hypotézy. Né vše, co zde najdete, je funkční, ale minimálně jsou to vize, které volají k výzvám. Proběhla zde řada testů, jiné probíhají a nebo mě teprve čekají. Petr si rád hraje a jeho často „bláznivé“ nápady končí jednoduchým prototypem, který měl demonstrovat případný směr bádání. Život je o hledání cest a já ráda sloužím životu v mnoha podobách. Jsem ráda, že Petrovy pokusy vedou k viditelnému zlepšování životního prostoru a je možné z nich čerpat inspiraci i pro jiné projekty našich přátel a kamarádů.

Jsem permakulturní dílo a najdete mě na mapě permakulturních projektů. Permakultura je specifická forma péče o krajinu ale i stavby, rostliny a živočichy tak, aby to bylo trvalé – permanentní. Nejedná se však pouze o zahradničení, ale o celý koncept života, tedy včetně bydlení a s ním souvisejících činností.

Sdílím prostor pro slaměný dům a propojuji lidskou tvorbu s přírodním materiálem. Petr se rozhodl zde vybudovat experimentální stavbu s (téměř) nulovou ekologickou stopou a postavil domeček z čistě přírodních materiálů bez použití kovů a plastů. Jedinou výjimku dostala vybavenost domu a technologicky náročné části jako třeba komín. Ale hlavní část stavby je postavena ze dřeva, slámy a hlíny a je tedy plně kompostovatelná. Tento ukázkový experimentální domek nabízí levnou cestu k bydlení na minimální ploše a s dostatečným komfortem pro jednotlivce, páry a nebo malé rodiny. Informace o projektu dokumentuje databáze slaměných domů.

Učím studenty a nechám si ledasco líbit v rámci procesu vzdělávání mládeže. Každoročně hostuji kurz Trvale udržitelný rozvoj pro studenty ze Střední školy zahradnické v Rajhradě. Mladí ekologové se zde učí praxí, jak se uplatňují teoretické poznatky v praxi. Od jídla, přes vodu až po energie zde celý týden studenti zažívají zcela jinou dimenzi bytí, kdy si musí sami uvařit, uklidit, postavit stany, naučit se žít bez luxusních doplňků života, jako je tekoucí teplá voda – ale i ta se zde najde v solární sprše. Kromě této akce sem chodí za Petrem studenti z vysoké školy a pracují se mnou jako s laboratorním přípravkem. Držím stojan ja solární koncentrátor, vedu potůčky k filtrům na vodu, přitahuji slunce na solární ohřev vody a nebo sušičku, chladím vodu v podzemí, aby se nezkazila, nesu střechy s fotovoltaickými panely a nabízím nabíjení elektromobilu ze sluneční energie. Tímto děkuji všem těm mladým lidem, že mě vyrobili takové zajímavé šperky, které dokreslují moje spojení s člověkem a lidským snažením. Věřím, že lidé, co sem zavítají, budou stejně nadšení, jako moji správcové, Petr a Pavlína a jejich děti Valinka a Vilda a taky Kuba, který sem občas za námi jezdí.

Co nenajdete v nabídce, aneb co se do menu nevešlo

Počasí – záznamy o počasí, založeno 4.9.2018

O kompostování – poznámky ke kompostování, co jsme zkusili a zkoušíme

Kontakty

Telefon

petr: 777 755 704
pavlína: 775 028 792

Adresa

ul. Vycházková

Brno - Medlánky

E-mail

petr@gardenman.cz