Jídlo pro život

Jelikož nejen jídlem je člověk živ, ale bez jídla to mnohdy nejde, zkusme se podívat na jídlo trochu jinak, než jen jako na recept, složení, energii, bílkoviny, sacharidy, tuky. Tento tradiční pohled obvykle končí nákupem v supermarketu, hotovkama, polotovary apod. Prostě jídelníček běžného konzumenta, který si hlídá kalorie. Co když ale jídlo není jen o kaloriích? Z jídla můžeme mít mnoho dalších požitků. Jídlo má mít dobrou chuť. Ale má také vonět. Ale mělo by také dobře vypadat. Pojďme se trochu zamyslet nad tím, jaké smysly můžeme jídlem ovlivnit a jaký to má celkový smysl.

Nechť je tato stránka jako motivace pro ty, které už nebaví počítat kalorie a hledat éčka, béčka, céčka. Kdo chce od jídla dostat i více než jen obsah, kdo se chce posunout do jiné dimenze prožívání potravinového řetězce.

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč vám jídlo chutná? Co je to chuť a co vás na ní přitahuje? Jak by chutnalo stejné jídlo obarvené třeba na černo, umixované do šedé kaše a nebo naopak stejná chuť ale odporně páchnoucí. Chutě, vůně a barvy, ale i tvary nám dávají k jídlu další rozměr. Jíme nejen ústy, ale i očima, nosem. Vše dohromady sladěné pak může mít velký vliv na to, jak jídlo využijeme.

Zatím se můžete inspirovat našimi momentkami, které jsou jen zlomkem toho, co se u nás na stolní tabuli objevuje. Často slýcháme, co že to ti vegani jedí a jak to musí být jednotvárné bez masa. Obecný názor totiž vidí za veganstvím jen hromady luštěnin jako náhradu masa, tedy bílkovin. Ale tak to u nás vůbec není. Luštěniny jsou pro nás také sváteční jídlo a rozhodně je nemáme každý den, spíše tak jednou týdně. Ale dopřáváme si hezky zdobené dobroty, aby to nejen chutnalo, ale i dobře vypadalo. Vůně jsou jasné, vše je čerstvé, prakticky v bio kvalitě, mnohdy raw, po česku syrové. Ono i obyčejné ovoce vyrovnané do mísy a nebo na talíř už dobře vypadá. No posuďte sami.

Jiný pohled na jídlo najdete také v kapitole Jídlo jako energie.

Líbí se vám tyto stránky a chtěli byste nás nějak podpořit? Napište nám a my vám pošleme návod, jak to udělat. Díky vaší podpoře se můžeme více věnovat obsahu webu a sdílet naše zkušenosti s vámi všemi. Dosavadním podporovatelům velmi děkujeme. Vážíme si toho, že nás sledujete a sdílíte s námi své příběhy.

Kontakty

Telefon

petr: 777 755 704
pavlína: 775 028 792

Adresa

ul. Vycházková

Brno - Medlánky

E-mail

petr@gardenman.cz