Tma jako v Brně

Tento příspěvek dokumentuje události, které se váží na Velikou noc – z pátku na sobotu 9.4 – 10.4.2021 se Brno ponořilo do větší tmy než obvykle.

Nejednalo se o blackout ani světelný lockdown, ale o plánované vypnutí veřejného osvětlení. Jelikož v tom mám tak trochu prsty, přináším zde podrobnosti, které možná budou zajímat více lidí a na sociálních sítích a médiích je takto ucelené nenajdete. Postupně zde doplním i výstupy z akce, detaily z natáčení.

Takže co se vlastně stalo? Pěkně popořadě. Velikonoce jsou svátkem velikých nocí. Velký pátek, bílá sobota, poslední večeře…. tohle známe z biblických příběhů. Velikonoce se slaví tradičně jako první víkend po prvním jarním úplňku. Ale co tak to o týden později vyzkoušet trochu jinak? První víkend po jarním novoluní!

Velký pátek pro mě byl 9. duben 2021. Tu noc se stalo něco neuvěřitelného – Brno zhaslo! Né úplně, ale bylo plánovaně vypnuto všechno veřejné osvětlení v Brně pod správou Technických sítí Brno, které spravují VO města. Více jak 40 tisíc světelných míst. To už je pěkná světelná změna. Velký pátek byla tedy spíše až sobota hned po půlnoci.

O události jsem se dozvěděl těsně před hodinou H, v pátek 16:17 mi poslal pan ředitel TSB Ing. Pavel Rouček omluvný mail – počasí neovlivníme. Původně byla totiž akce avizovaná až na sobotu, tedy ze soboty na neděli. Tento termín jsme věděli ve středu 7.4., takže jsem aktivoval náš měřicí tým, aby se urychlila příprava měřicí techniky – stále nebyl nakalibrovaný náš nejlepší analyzátor.

Jelikož TSB na tu dobu objednalo i letecké snímkování Brna, aby byly plošné podklady jak to v Brně vypadá shora, bylo nutné sledovat počasí. A to se jevilo lepší v pátek a sobotu. Tedy mínus 1 den a rychlé změny. Já ten den jel z pracovní cesty z Prahy, jednali jsme také o osvětlení a vlivu světla na noční prostředí a ráno jsem měl tu čest svést do Brna profesora Jana Raka. Během jízdy jsme vášnivě debatovali o filozofických otázkách vesmíru, života a vůbec. Nevyšlo nám sice 42, ale Honza pokračovat na své cestě do Zlína s kolegou a kamarádem Mirkem Odložilíkem a já dobil naši Teslu na superchargeru a vracel se na základnu – na zahradu, odpočinout si a připravit se na avizovaný druhý den, resp. noc. Přišlo odpoledne a rozkaz v telefonu zněl jasně – měřit se bude dnes a je tedy třeba zmobilizovat tým o 24 hodin dříve. Ještě to ráno mi nadšeně volal pan ředitel hvězdárny Jiří Dušek, jak že se mi to podařilo domluvit. Svedl jsem to na Vesmír :-).

Když jsem teď později kontroloval, co tomu vlastně předcházelo, tak je to hned několik událostí. Zde je jejich chronologický výčet:

26.10.2020 – zveřejňuji na svém FB příspěvek s návrhem nesvícení po zavedení nočního zákazu vycházení.

5.11.2020 se na FB Světelné znečištění objevuje oficiální výzva: https://www.facebook.com/Svetelne.znecisteni/photos/a.10150342572252268/10159061342072268/

7.12.2020příspěvek v Pirátských listech o svícení v noci: https://www.piratskelisty.cz/clanek-3676-komentar-davida-schindlera-zhasnete-nevidim?fbclid=IwAR0_I-1JS82L61G0Sx18TBGr7l9jt1L1TqKeVaGbJQ3i9e_Vr3o6UzeQY5k

11.12.2020 – sdílím na FB tento dokument o nočním světle: https://www.youtube.com/watch?v=biCHdL8yE1g

14.12.2020 – sdílím příspěvek v Pirátských listech na svém FB

26.2.2021píši dopis panu řediteli TSB Ing. Pavlu Roučkovi a jeho lidem spravujícím VO v Brně – výzva na zhasnutí. To byl asi kritický okamžik – vyslovené přání.

1.3.2021 – pan Rouček mi odpovídá, že to fyzicky jde, ale je to „politický problém“ a bude se to muset více probrat na MMB.

1.3.2021 – píše mi paní Romana Gábrlíková z MMB, že se 2.3. uskuteční koordinační schůzka ohledně směrování vývoje VO v Brně

2.3.2021 – schůzka online s lidmi z MMB, TSB a dalšími – jednání o koncepci VO, zejména volby spektra, teploty chromatičnosti.

7.3.2021 – zveřejňuji příspěvek na FB: https://www.facebook.com/photo?fbid=10160919230101562&set=a.10155467631776562 – výzva na zhasnutí v Brně – bohaté komentáře 🙂

16.3.2021 – k výzvě na webu www.svetelneznecisteni.cz se přidává i Hvězdárna a planetárium v Brně.

A co bylo těsně před zhasnutím?

O akci se roznesly zprávy přes tisková oddělení MMB na oddělení VUT a pak do médií. Volali mi redaktoři, chtěli vědět podrobnosti a kdy to bude a co budeme dělat a kde? Bylo to velmi povzbudivé, neboť akce dostala patřičnou publicitu, i když to bylo tak trochu na poslední chvíli. Ale patřilo to do kontextu velkých nocí – výzva na týden tmavé oblohy. Tohle bude pomyslná třešnička na dortu!

Večer kolem 22. hodiny vyrážím na své elektrické koloběžce PERUT směr fakulta, kde je zaparkované auto a měřicí přístroje v laboratoři. Vyzvednu kolegu studenta Filipa Nováka. Nakládáme přístroje z laboratoře a pomalu vyrážíme na Kraví horu.

Nějaké fotky kolem akce

Ať je na co i koukat, zde jsou fotky z přípravy. Bohužel více autorských fotek nemám, v zápalu měření jsem fotit nestihl. Snad tahle trocha uspokojí čtenáře. Příště se polepším.

Na Kraví hoře jsme obhlédli prostor kolem hvězdárny, ale odsud Brno vidět nebylo. Hledáme dál a nejlepší se jevil prostor nad koupalištěm na ulici Kraví hora. Jako by nám zde někdo připravil laboratorní stůl – děkujeme.

Připravujeme přístroje

Příprava přístrojů byla opravdu dramatická. V laboratoři kluci fakt nestíhají, zakázek na měřidla je moc a naše kapacity jsou omezené. Už dlouhou dobu lámu Honzu Škodu, aby nám přístroj dokončil. Původně to mělo být až po neděli. Ale ve středu jsem přitlačil definitivně. Honza si jen povzdechl – no, co mám dělat, OK! Takže přidal na tempu a kalibrační databázi dovezl na flešce až na měření :-). Ale fungovalo to.

Měříme

Měření v noci a v docela chladném počasí už tu dlouho nebylo, ale byly jsme tři a s povolením od vedoucího se zdálo, že nám nic nehrozí. Na místě jsme našli luxusní stůl ze srovnaných fošen. Děkujeme. Ně ně se daly postavit stativy i počítače. Takže to bylo víceméně luxusní.

Mrzneme

Po pár hodinách začínáme mrznout. Letadlo lítá, Brno ve tmě, naštěstí nefouká a je jasno. Ale zima, někde kolem 3 stupňů. Já to nevydržel a zalézám do auta. Topení tepelným čerpadlem je luxus. Pustíme si krb a hudbu. Za chvíli jsou u mě v autě i kluci a za chvíli i notebooky. Jen foťáky zůstaly venku – ty musí fotit. Naštěstí máme dost dlouhé kabely, takže data se tahají na palubu a příště je potřeba vzít už jen měnič na 230V, ať můžeme nabíjet.

Balíme

Poslední snímek máme někdy z 3:11, ale asi to bylo déle. Balíme foťáky, kufry, kabely, stativy. A hurá do hajan. Tedy né tak rychle. Filipa jsem přemluvil, aby s námi zůstal do konce.

Jedeme domů

Vezu Filipa nočním Brnem z Kraví Hory do Líšně. Cesta trvala si 20 minut, cca. A odsud zpět na fakultu. Auto do podzemní garáže, pěkně za mříže a přesedám zpět na elektrickou koloběžku PERUT. A fičím zpět na zahradu. Uff ta zima. Naštěstí mám aspoň pořádné rukavice.

Mobil odkládám v 5:13 10.4. do režimu spánku – venku svítá ptáci začínají zpívat.

Sobota ráno – nedospal jsem, volají redaktoři z TV Nova – domluva na natáčení reportáže na parkovišti FEKT odpoledne

Odpoledne se scházíme s redaktory televize Nova na parkovišti před fakultou. Po delší diskuzi pánové se zaujetím musí přerušit moje povídání, tlačí je čas. A následuje přímý přenos z elektroauta do Českého rozhlasu Brno 15:20. Objednaný rozhovor přímo do rádia.

Český rozhlas Brno, 12.4.2021

Tma jak Brno. Ve městě zhasly tisíce lamp, vědci z VUT zkoumali zdroje světelného znečištěníhttps://brno.rozhlas.cz/tma-jak-brno-ve-meste-zhasly-tisice-lamp-vedci-z-vut-zkoumali-zdroje-svetelneho-8466354

Redaktor: Hana Florianová. ČRo Brno, autentická reportáž s audio záznamem z msta činu a těsně po pokusu.

V úterý 13.4. mi kolega Honza Škoda předává zpracovaná data z měření. Po úpravách algoritmů se mu podařilo vytáhnout velmi pěkné HDR jasové snímky. Do noci data připravuji na publikaci

Ve středu 14.4. ráno zasílám data na tiskové oddělení FEKT

Čtvrtek ráno píši tento příspěvek, dokud to mám ještě trochu v hlavě a odpoledne mám schůzku s Jiřím Duškem, kde to doufám detailně probereme. Čekám na zveřejnění dat na VUT, snad brzy, ať to může do médií. Na 10:00 odjíždím naším elektrickým koněm na jednání s panem generálním ředitelem Tepláren Brno – téma: elektromobilita a infrastruktura nabíjení. Teplárny mají plán na pokrytí klíčové infrastruktury v Brně. A univerzita by mohla být u toho. I naše auto bude potřebovat nabíjet. Dokud nebude průjezdná cesta na naši zahradu, spoléhám na nabíječky veřejných subjektů a snad brzy i VUT.

Čtvrtek odpoledne – prezentace výsledků pánům ředitelům – Hvězdárny i TSB. A svědek byl pan Tesla.

Později odpoledne se vracím do školy a poprvé oficiálně nabíjím naše měřicí vozidlo v laboratoři fakulty. Zkušební, ale funkční. Po recenzi zprávy tiskového oddělení VUT potvrzuji zveřejnění prvních dat z měření – a je to v číslech, už to nejde vzít zpět!

Zde máme tu naši výslednou galerii:

A co je na obrázcích? Jedná se o výstupy z jasové analýzy. Barvy připomínají termosnímky, ale místo teploty měříme rozložení jasu. Jsou to tzv. jasové mapy. Každé barvě odpovídá určitá hodnota jasu. A co je jas?

Na snímku jsou vizualizovaná data přesného měření jasu pomocí jasového analyzátoru LDA – LumiDISP. Díky laboratorní kalibraci je možné takto získané hodnoty světla porovnat s libovolným, měřením světla na světě – tedy třeba jasu monitoru, osvětlení pracoviště, osvětlení od Slunce či Měsíce. Např. jas Měsíce v úplňku se pohybuje okolo 3500 cd.m-2.

Díky těmto mapám můžeme snadno srovnávat snímky odkudkoliv a kdykoliv – máme tzv. absolutní fotografii a nelze s ní manipulovat. Můžeme samozřejmě změnit barevnou paletu, ale čísla budou stále stejná. Na fasádě Špilberku tak naměříme něco kolem 3,5 cd.m-2, což je sice 1000 krát méně než jas Měsíce, ale kdyby svítil na fasádu Měsíc, byla by tato hodnota asi 50 krát menší. A tu noc Měsíc nesvítil. Zkusil jsem vytvořit detektor na fasádu jen čistě hradu Špilberk a naměřená hodnota průměrného jasu byla při zaplém VO 3,8 cd.m-2. Ovšem při vypnutí zde zůstalo pouze 0,0062 – ta změna je více než 600 ti násobná. A to nám dělají architektonická světla. Další data si necháme na nějakou pěknou publikaci. Na namlsání to snad tady stačí.

Jak se v noci svítilo, když nesvítilo veřejné osvětlení

Ještě přidáváme výsledky leteckého snímkování, které zajistly Technické sítě Brno. Podívejte se sami, kdo nám to tu v noci svítí! Děkujeme TSB a těm, co se nad sebou zamyslí a zhasnou.

… a pokračujeme v time-line…..

Pondělí 19.4. – poskytujeme další rozhovor pro média, tentokráte Českou televizi. Paní redaktorka s panem kameramanem si přijeli prohlédnout naši měřicí aparaturu přímo na fakultu a počasí nám opravdu vyšlo. Hodinka bez deště, stihli jsme to akorát. Odkaz je tady, reportáž odvysílána ve čtvrtek v 18:00 v Událostech v regionech – Brno. Kdo nechce projíždět celé video, tak od cca 20. minuty.

Úterý 25.5.2021: Český rozhlas Brno, pořad Apetýt

Kde je světlo, tam je i bezpečno? Nemusí to tak být, myslí si vědec, který nechal zhasnout Brno

https://brno.rozhlas.cz/kde-je-svetlo-tam-je-i-bezpecno-nemusi-tak-byt-mysli-si-vedec-ktery-nechal-8499390

Redaktor: Jana Kobylinská, DiS. ČRo Brno, velmi pěkně zpracovaná reportáž s audio záznamem.

Květnové vydání časopisu Šalina

Děkujeme Dopravnímu podniku města Brna za publicitu. Je zde i článek o elektromobilitě. Květnové číslo.

20.7.2021: Fórum ochrany přírody (FoP)

zveřejňuje rozhovor Martina Swiacká a Petr Baxant. Další 30 minut povídání o světle v noci a světelném znečištění.

Neděle 25.7.2021: Sedmikrásky online | 39 – o světle s Petrem Baxantem

Muž, který nechal zhasnout město! O světle ve veřejném prostoru, úskalích, útrapách, pozitivech i možnostech řešení si budeme povídat s Petrem Baxantem z Vysokého učení technického v Brně, který se zabývá mapováním světelného smogu.

Odkazy

Tady jsem sehnal všechny odkazy, co mi někdo poslal, ale je možné, že jich je někde i více. To už teď nehraje roli. Média nám pomohla akci popularizovat a i když to nebyl hlavní cíl, jsme rádi, že se o naší práci veřejnost dozví. Mám pocit, že tímto můžeme přírodě skutečně pomoci. Děkujeme!

Sdílí Hynek Medřický

Související odkazy


Líbí se vám tyto stránky a chtěli byste nás nějak podpořit? Navštivte tuto stránku a dozvíte se více. Díky vaší podpoře se můžeme více věnovat obsahu webu a sdílet naše zkušenosti s vámi všemi. Dosavadním podporovatelům velmi děkujeme. Vážíme si toho, že nás sledujete a sdílíte s námi své příběhy.

Kontakty

Telefon

petr: 777 755 704
pavlína: 775 028 792

Adresa

ul. Vycházková

Brno - Medlánky

E-mail

petr@gardenman.cz