Motúčko

Naše zahrada není letiště a její kopcovitý terén je výzva nejen pro turisty. Tahání těžkých břemen v rukách je makačka. Ani kárka a nebo kolečko to příliš neulehčí. Vše ze zásadně změnilo, když si k nám našlo cestu motúčko.

Toužíte po elektromobilitě a elektrická auta jsou pro vás zatím nedostupná technologie? Potřebujete spolehlivého pomocníka na zahradu nebo pole, do lesa nebo na chalupu? Tato stránka přináší souhrnnou reportáž o našem prvním elektrickém vozidle, které se na zahradě objevilo a sídlí s námi dodnes.

Motorové kolečko na baterky je vynálezem české firmy, resp. spíše českého koumáka Kvída Štěpánka. Detailní historii najdete na webu věnované tomuto stroji, www.motucko.cz. K nám se dostalo na základě reference Radovana Šejvla, který mi motúčko ukázal jednou v Brně na parkovišti u brněnské spalovny v Líšni. Byl jsem nadšen a motúčko objednal. Do té doby jsem tahal těžké náklady v rukách nebo na dvoukolácích. A do kopečka to byla opravdu dřina. S motúčkem to začala být radost a nestačil jsem se divit, co tento stroj na 12V olověnou baterii dokáže uvést. Dalo by se říci, že uvezl vždy více, než se mi podařilo na motúčko naložit.

V době, kdy jsem ještě netušil, že do toho velikého zahradního kopce vyjede i naše Campo, tak se vše vozilo hlavně na motúčku až od brány a někdy i z pole. Metráky materiálu tahané stejnosměrným napětím 12 voltů. Už v roce 2012 přišla situace, kdy jedno motúčko se zdálo málo. V nabídce firmy Isolit Bravo se objevil motorový trakař – MOKAŘ. Takže další objednávka a už fičel k nám. Byl to takový narozeninový dárek, neboť pokud si dobře vzpomínám, přepravní služba ho dovezla právě na jarní rovnodennost 2012. A ten den u nás byla velká dřevní brigáda. Dva električtí pomocníci na pár statných mužů.

Tehdy to bylo snad 12 kubíků dřeva a dvě hodiny práce. Motúčko a mokař se prakticky nezastavily. Do toho největšího kopce naložené tvrdým dřevem statečně vyvážely kmeny na metry nařezaných stromů.

Mokař s Radkem v akci

Postupně jsme dokoupili příslušenství – trakařovou nástavbu na motúčko, plastovou korbu 200 litrů, široká kola, naviják. Abychom si usnadnili práci při předělávání variací, ukázalo se, že nejlepší je trakařová nástavba a na ní přidělaná plechová korba a nebo plastová korba. Tento tunning tehdy vymyslel Aleš Dorazil, který si motúčko půjčil na práci na své zahradě.

Korba se nemusí ani nijak zajišťovat, drží sama mezi trubkami trakaře. podobně jsme udělali držák i pro plastovou korbu, která je skvělá na objemné náklady, např. naštípané dřevo, seno, slámu, štěpku, kompost atd.

Někdy bylo potřeba vozit dlouhé materiály jako jsou desky, kulány, střešní latě apod. Aby nepadaly, vymýšleli jsme různé vlastní adaptéry. Jeden takový byl např. z noh ke stolu :-).

Vozilo se vše. Od kamení po včelí úly.

Vše by bylo perfektní, kdyby jednoho krásného dne nedošlo k havárii.

Byl jsem překvapen, že výrobci dali na nejexponovanější část stroje plastový díl s odlehčením. První praskl u motúčka a pár měsíců poté i u mokaře. Kupovat nový plastový díl se mi nechtělo a tak jsem si nechal díl vyrobit z duralu. Ten je tam dodnes a už se asi nikdy nepokazí. Údajně tuto závadu výrobce odstranil, takže byste se jí neměli u nových strojů bát.

U nás se z motúčka udělal i výtah, vrátek, jeřáb. Motúčko vozilo vodu, poskytovalo napájení pro kompresor, čerpadlo, svítilny. Pracovalo ve dne i v noci. Na motúčku máme dodnes držák na svítilnu, abychom v noci viděli.

Velmi rády se na motúčku vozí děti.

Pokud vás motúčko nebo mokař zaujaly a chtěli byste se přesvědčit na vlastní tělo, co tihle pomocníci elektřičtí umí, domluvte si návštěvu a rádi vám vše naživo ukážeme.

Další galerie ukazuje, kde všude motúčko asistuje. Počasí nerozhoduje.

Kontakty

Telefon

petr: 777 755 704
pavlína: 775 028 792

Adresa

ul. Vycházková

Brno - Medlánky

E-mail

petr@gardenman.cz