Oprav si sám

Je asi běžné, že se občas něco pokazí. Je nám líto to vyhodit a kupovat věc novou. Někdy je to důvod, proč se staré věci zbavit, někdy je to naopak důvod k tomu si nekupovat šmejdy. Na této stránce najdete příběhy, jak se něco pokazilo, rozbilo a jak jsme to opravili, aby to zase sloužilo. Třeba to bude inspirativní i pro vás a můžete zkusit to ještě vylepšit.

První příběh je o opravě rozbité LED žárovky. Koupili jsme ji v IKEA a je to LED filamentový zdroj, který se snaží replikovat klasickou žárovku. Rozdíl je v tom, že místo žhaveného vlákna je zde vlákno z LED čipů. Teplota chromatičnosti je nastavená na 2200 K, tedy poměrně příjemné večerní světlo. Jenže co se nestalo – při manipulaci se zdrojem bum bác a spadl na zem. A kupodivu jeho baňka nebyla z plastu, jak jsem si původně myslel, ale ze skla a to poměrně tenkého. Takže se baňka rozbila. Tedy né úplně, ale ulomila se od závitové části. Dlouhou dobu ležela v dílně, v naději, že něco vymyslím a opravím to. No a jednoho dne se to stalo.

LED 2200 K
Oprava rozbité LED

Použil jsem velmi hrubou technologii – lepící pásku – žlutou, elektrikářskou. Asi 5 pásky jsem připevnil upadlou baňku k patici a pak omotal dokola od patice k baňce tyto proužky, ať to drží. LED Ffilamenty mohou pracovat i na vzduchu, na rozdíl od vlákna klasické žárovky. Takže nevadí, že se do žárovky dostává vzduch a že není utěsněná. Není se třeba bát, pokud se nepoškodí vlákno mechanicky pádem. Náš zdroj zůstal svítit a tak našel místo v přístřešku pro naše moto elektro vozítka. Ještě pár let bude určitě sloužit.

Oprava za korunu, práce asi na 2 minuty.

Kontakty

Telefon

petr: 777 755 704
pavlína: 775 028 792

Adresa

ul. Vycházková

Brno - Medlánky

E-mail

petr@gardenman.cz