Jak se nám tu žije

Život v přírodě může být krásny, ale i drsný. Může být inspirativní, ale i iluzorní. Co je za tímto životem? Pojďme si o tom trochu popovídat.

Slýcháme často od lidí, že to tu máme krásné a že se jim to líbí. Domeček, zahrada, stromy, příroda. Všichni se smějí od ucha k uchu a skoro je vidět, jak moc by to chtěli také. Na první pohled je to opravdu nádhera a dává to mnoha lidem smysl. Ovšem v realitě to tak jednoduché není. Cílem tohoto příspěvku je zdokumentovat činnosti, které zde děláme, abychom mohli fungovat. Je to svým způsobem návod pro ostatní, ale i pro nás samotné. Určitě se sem nevejde všechno, ale budeme postupně přidávat další podle zkušenosti.

Kadibudky, záchody

Člověk ve městě se o své bobky moc nestará – vypustí je do porcelánové mísy, smíchá s vodou a pošle do městské nebo obecní čistírny a v horším případě do potoka. Může mít i domácí septik, čističku odpadních vod apod. My zde máme kadibudky a separační toaletu. U kadibudek se používají kýble a zasypávání bobků pilinami. Jednou za čas je třeba kýble vysypat na kompost a vyčistit. U separační toalety se tak jednou za měsíc vynese 20 litrů nádoba na kompost. Není to těžké, ale někdo to musí udělat. Na druhou stranu vše zůstává doma, přemění se na humus, živnou půdu.

Nevýhodou separační toalety je fakt, že se musí odvětrávat. Náš komínek není samonasávací a tedy potřebuje pomoc od ventilátoru. Ten má příkon asi 20W, ale běží 24 hodin denně, tedy spotřebuje asi 0,5 kWh za den. Tuto energii musí vyrobit fotovoltaická elektrárna. Do budoucna bychom chtěli přidat komínek s větrným pohonem – odvětrání větrnou růžicí. A nebo vyřešit lepší těsnění oddělení ČOV a toalety přes systém sifónu a přímý vstup do komína. To bude vyžadovat určitou rekonstrukci odvětrání.

Voda na praní

Pereme v dešťové vodě. Už několik let. Máme zásobu 1000 litrů v IBC plastové nádrži a pomocí klasické vodárny a jednoho provázkového filtru vodu čerpáme do pračky a na záchod, kde slouží k zalévání separační toalety a nebo taky na mytí zeleniny. Do nádrže ve však vodu potřeba nafiltrovat a přečerpat. V létě je to dobré, zejména, když je období dešťů. Pomocí hadice a čerpadla se přečerpá skoro gravitací voda z van a sudů, kde je relativně čistá. Přečerpám ji do 300 litrového sudu, kde máme speciální čerpadlo na 12V, které pomocí jednoduché elektroniky čerpá vodu do gravitačního filtru. Z tohoto filtru voda vytéká do druhého sudu, kde je ponorné čerpadlo s plovákem. To jednou za čas, jak se sud naplní, vyčerpá vodu do velké nádrže. Takže po cestě máme asi tak 4 čerpadla: dvě jsou na 12V, dvě na 230V. Cílem je postupně přejít na zcela gravitační způsob filtrace a pro napájení případně pro napájení čerpadel používat jen obnovitelný zdroj energie. V současné době to tak v podstatě je a v době jaro-podzim stihne energii dodávat solární elektrárna. V zimě je to horší, tam si zatím s elektřinou nevystačíme. V zimě také není možné použít čerpadla a hadice – při teplotách pod nulou vše zamrzá. I sudy je třeba kontrolovat a led pravidelně prosekávat, aby sudy nepopraskaly, Jakmile začne opravdu hodně mrznout, musí se sudy vypustit. I tak občas o nějaký sud přijdeme. řešení je zakopat nádrže do země, kde je stálá teplota. 1000 litrovou nádrž máme izolovanou dřevěným krytem a obsypanou pilinami. Pro vyhřívání čerpadla je použita obyčejná žárovka 100W a čerpadlový prostor je zaizolovaný také krytem a na něm pak deky a plachty, aby ztráty byly co nejmenší. Spotřebu monitoruje řídící systém a také hlídá teplotu v prostoru čerpadla, venku, ve sklepě, v bioreaktoru.

Dřevo a topení

Nemáme dálkové vytápění a o teplo se musíme postarat sami. Dřevo se doveze ze lesa – máme vlastní les, ale i zde se musí nařezat a naložit do auta. Naštěstí máme pomocníka, který nám dřevo pomůže dopravit až na zahradu. Používáme jen suché stromy a větve, v lese se řeže elektřinou z naší solární elektrárny. Dřevo se nařeže doma motorovou pilou a nebo na cirkulárce. Naštípe a uloží do dřevníku a nebo volně na palety, kde vysychá. V zimě je to jedna z činností, kterou zabavíme všechny členy rodiny. Táta řeže a štípá a děti vozí a rovnají dřevo k jurtě. Každý týden se udělá brigáda, aby se navozila zásoba. Doma se pak dřevem topí v kamnech, kde zároveň vaříme jídlo, čaj, sušíme ořechy apod. Popel se sype zpět na záhon jako bohatý zdroj minerálů a uhlíku.

A tohle nás ještě čeká zdokumentovat

Pitná voda

Čistička odpadních vod

Sběr ořechů

Třešně

Jablka a další malvice

Maliny, rybíz, ostružiny

Dílna

Elektřina

Auta a jiné mobily

Záhony

Líbí se vám tyto stránky a chtěli byste nás nějak podpořit? Navštivte tuto stránku a dozvíte se více. Díky vaší podpoře se můžeme více věnovat obsahu webu a sdílet naše zkušenosti s vámi všemi. Dosavadním podporovatelům velmi děkujeme. Vážíme si toho, že nás sledujete a sdílíte s námi své příběhy.

Kontakty

Telefon

petr: 777 755 704
pavlína: 775 028 792

Adresa

ul. Vycházková

Brno - Medlánky

E-mail

petr@gardenman.cz