Zavřenina 2018

Zavřenina je způsob uchování ovoce v konzervovaném stavu bez zavařování, mražení nebo sušení. Poprvé jsem se o tomto způsobu dozvěděl po emailu od někoho z kamarádů. První zavřenina se nám tuším nepovedla a už si ani nepamatuji, jak pokus probíhal. V roce 2018 jsme měli přebytek blum a tak byl další pokus na řadě.

Blumy 2018
Tolik blum se urodilo v roce 2018 – a ještě mnohem více, tohle je jen jeden sběr.

Né to opravdu nejsou špendlíky, i když velikostí na to vypadají.

O co jde? Princip je v tom, že ovoce samo vylučuje nějaké konzervační látky, aby se nezkazilo. Je to taková jeho autoimunita. Když se dobře uzavře do sklenice v dostatečném množství, vyloučené látky způsobí jeho ochranu a konzervaci prakticky na neomezenou dobu, dokud by látky nevyprchaly.

Zavřenina u nás byla ve sklepě a procházela různými stádii. Někdy mi připadalo, že je taková skleslá a že na ni tedy vůbec nemám chuť. Nicméně rok se s rokem sešel (normálně se doporučuje zavřeniny do roka sníst). a tak při jedné nedělní snídani 8. září 2019 přišla na přetřes otázka, jak to s tou zavřeninou vypadá. Ovoce už na zahradě pomalu dochází, kromě fíků a vína a zbytků ostručin, malin a jahod už je to prakticky nula. Takže hurá do sklepa pro archivní kousek. A zde je galerie, jak to vypadalo po více než roce.

Ptáte se, jak to chutná? to se dá velmi špatně dokumentovat. Ale jíst se to dalo. Plody jsou sušší, kyselejší, cukr asi spotřeboval alkoholový proces, neboť mírný alkohol cítit je. Voda se změnila v rosol nebo gel. Rozhodně to není na vyhození a ke kaši dobrá alternativa čerstvého ovoce, které v zimě nebude. Letos jsme dali do sklenic třešně a čekají nás 3 nebo 4 sklenice, už ani nevím. Ale budeme moci otestovat, jak to chutná v zimě a v různém čase. Rozhodně doporučujeme vyzkoušet a sbírat vlastní zkušenosti. Budeme rádi za sdílení.

Z energetického hlediska je to super levné, neboť není potřeba prakticky žádná energie na konzervaci. Tedy tento způsob považuji za velmi permakulturní a trvale udržitelný.

A takto to vypadá na talíři. No bylo to dobré, takže už jenom zbytky 🙂

Ovesná kaše se zavřeninou
Ovesná kaše se zavřeninou

Kontakty

Telefon

petr: 777 755 704
pavlína: 775 028 792

Adresa

ul. Vycházková

Brno - Medlánky

E-mail

petr@gardenman.cz