Recepty

Občas se stane, že nám opravdu něco moc chutná a nebo to chutná hostům, návštěvám, kamarádům. A ptají se nás na recept. Někdy je krása v jednoduchosti, někdy je to složitější. Pár receptů pro vyzkoušení zde uvádíme a budeme rádi, když se podělíte o vaše chuťové zážitky.

Kdoulovo jablkové pyré pro posílení imunity

Kdoule patří k méně známému ovoci – zatím stále. Tyto „tvrdé hrušky“ mají jednu specifickou vlastnost – syrové se moc jíst nedají ani dosti zralé. Ale když se uvaří a nebo rozmixují, už je to o něčem jiném a doslova velmi jedlém. Smícháním jablek a kdoulí, přidáním zázvoru a případně trochy vlašských ořechů získáme výbornou snídani, svačinu, plnou vitamínů.

Běžně nakrájíme jablka, kdoule na menší kousky, přidáme kousky zázvoru, ořechy a vše dáme do větší sklenice – 2l a tyčovým mixérem rozmixujeme na kaši. Obvyklá dávka jsou 3-4 jablka a jedna kdoule, 1 cm zázvoru, dvě lžíce ořechů. Tuto dávku můžete násobit až do objemu nádoby.

Pyré lze s výhodou i usušit v sušičce a vzniknou výborné placičky. S více ořechy budou křupavější, bez ořechů zase pružnější a déle vydrží. Ořechy po usušení moc velkou životnost nemají, zkušenost je tak půl roku až rok max.

Ořechové karbanátky

Jak nahradit maso, když doma není ani tempeh, ani robi ani sojové? Máme jen vlašáky. A tak uděláme pokus – nameleme vlašské ořechy suché na strouhanku. K tomu jsme našli trochu banánové mouky jako pojivo a na ochucení a spojení dáme hrašku na obalování. Vše v poměru dle chuti, pocitu. Náš první pokus byl asi tak 4 díly mletých ořechů, jeden díl banánové mouky, jeden díl hrašky. Do suché směsi přidáme vodu po trochách tolik, aby směs byla spíše suchá a daly se dělat kuličky, placičky.

Opečeme na oleji, u nás se tak stalo na kamnech, ohni přirozeném. Karbanátky nepotřebovaly žádné další dochucení, chuť dodala hraška. Jako příloha s dušenou mrkví a bramborami na páře ve slupce to byla delikatesa.

Brambory s dušenou mrkví a karbanátek z ořechů

Až dojde banánová mouka, zkusíme třeba špaldovou nebo žitnou, možná ani mouka není potřeba. Pro pocit nějaké hmoty uvnitř je možné pár ořechů pouze pomačkat, nemlet. Další modifikace by mohla být s máčenými ořechy bez mletí, pouze podrtit. Zkusíme příště.

Tip pro dušenou mrkev: Osmažíme cibulku na oleji do změknutí a pak nastrouháme mrkev jako na salát. Dusíme do změknutí, podle pocitu, jak kdo chce. Na dochucení můžeme přidat ume ocet a na oslazení rapaduru – surový třinový cukr.

Strouhaná jablka s mrkví a ořechy

Modifikace na pyré, ale tentokráte jen přes struhadlo – můj současný oběd. Jednoduchý recept, kdy se pouze jablka a mrkev nastrouhají s přídavkem zázvoru pro posílení imunity. A pro zlepšení chuti je možné přidat lžičku medu, rozinky, nebo ořechy, mletá semínka dýní apod. I tato jednoduchá kombinace potěší oko, nos i jazyk.

Jablka, mrkev, dýňová semínka, ořechy

Kontakty

Telefon

petr: 777 755 704
pavlína: 775 028 792

Adresa

ul. Vycházková

Brno - Medlánky

E-mail

petr@gardenman.cz