Projekt Světlo a Tesla

Je pátek 19.2.2021 a já zakládám tuto stránku. Možná by bylo dobré, kdybyste se nejprve podívali na film Kdo zabil elektromobil a možná vám už nebudu muset nic vysvětlovat.

A pak mrkněte na upoutávku o jasovém analyzátoru

Jak tyhle dva kousky spolu souvisejí? Jak je spojit? Zkuste na chvíli zavřít oči, než budete číst dál a zkuste minutu, dvě či déle nechat svou mysl hledat odpověď. Je jedno, jaká bude, ale zkuste si ji zapamatovat, upřesnit, bude se to hodit. Třeba to bude jednou pěkný příběh a napíšete mi, co jste za tím viděli. Ale teď už do naší verze.

Píše se rok 1996

V tomto roce automobilka General Motors uvedla na trh své elektrické auto EV1, viz. film výše a nebo na internetu . Bylo to něco naprosto revolučního. Do té doby byla hromada prototypů a to i v České republice, např. elektromobil Eltra, který byl vyroben v malosériové produkci asi 400 ks. To bylo už v letech 1992-1994. Zpět ale k roku 1996. V ten rok jsem byl přijat na doktorské studium na Ústav elektroenergetiky Fakulty elektrotechniky a informatiky na VUT v Brně. Začal jsem pracovat ve světelné technice, učit a laborovat a začaly se rodit plány na nové měřicí zařízení. Fakticky to sice začalo až v roce 1998, ale řekněme, že ani automobil se nedá vyvinout přes noc. V roce 2000 jsem doktorské studium dokončil a obhájil práci na téma Využití digitální fotografie pro hodnocení oslnění. Tehdy jsem s prací vyhrál soutěž společnosti ČEZ v kategorii doktorských prací a za získanou odměnu 40 tis. Kč jsem si připlatil asi 2 tisíce korun a koupil první digitální fotoaparát Nikon CoolPix 990. Ve škole už jsme sice jeden malý Nikon měli, ale byl to trochu levnější kompakt s rozlišením asi 2Mpx a nešel na něj našroubovat objektiv (předsádka) rybí oko. Na ten CP990 to šlo, měl větší rozlišení a otočný objektiv a tak jsme mohli dělat první fotky celého prostoru. Začal velmi zajímavý výzkum.

Jak to bylo dál?

Žádost o postdoc grant pod Grantovou agenturou České republiky byl úspěšný a začali jsme s kamarádem pracovat na softwarovém nástroji na zpracování digitálních fotografií, na kalibracích a na testování, jak to všechno v reálu funguje. Jak z fotky udělat jasovou mapu, převést obrázky na tvrdá fotometrická data, správně přístroj nakalibrovat.

A zde je malá time-route

6.5.2003

  • zahájena tvorba aplikace LumiDISP v prostředí C++ Builder

29.1.2004

  • Odeslání konečného řešení projektu 102/01/D005 na Grantovou agenturu ČR, jehož součástí je i program LumiDISP.

24.-26.6.2004

  • Prezentace programu prostřednictvím posteru na konferenci SVĚTLO 2004

24.8.2004

  • Založena webová stránka týkající se tohoto programu (dnes www.lumidisp.eu)
  • Zpřístupněny veřejnosti základní informace o programu

10.4.2006

  • Přechod na databázi Firebird 1.5, implementována řada nových funkcí
  • Načítání kalibračních údajů z jiné databáze
  • Přidána tabulka a okno pro definici objektivů, tabulka a okno pro definici kamer, přiřazení objektivů, kalibrace jasu, kalibrace geometrie, zobrazení L kanálu pomocí palety – prozatím lze načíst paletu ze souboru.

Zkrátka a dobře, trvalo několik let, než se z myšlenky stal aspoň trochu použitelný nástroj a foťák mohl měřit světlo. I když nějaké podobné přístroje již ve světě existovaly, při našem vývoji jsme žádný takový nekopírovali, nesledovali a to s cílem neudělat případně pouhou kopii, která by se možná potýkala s nedostatky z podobné či stejné příčiny – pokud by vznikly. Nezávislý vývoj byl možností, že přijdeme na něco nového.

A vedle toho v jedné odlehlé zemi v neznámé automobilce Tesla

Firma Tesla Motors byla založena v červenci 2003 Martinem Eberhardem a Marcem Tarpenningem. Krátce na to v roce 2004 se k firmě připojili další investoři, mezi nimiž byl i Elon Musk. Ten do firmy v prvním kole financování investoval 7,5 milionů USD z vlastních zdrojů a v dalších kolech financování pak další desítky milionů dolarů. Tehdy na začátku poměrně bezvýznamná firma, která se snažila jako jedna z mnoha prorazit bariéru ve výrobě a prodeji elektromobilů. Je otázka, jak by automobilka dopadla, kdyby nepřišel skutečný vizonář a tahoun, Elon Musk. Ani tak příběh elektromobilu Tesla nebyl jednoduchý a lehký.

První prototyp vozu Roadster se objevil na veřejnosti v červenci 2006. První várka čítající 100 kusů se vyprodala během tří týdnů.

Vývoj nového sedanu automobilky byl oznámen v červnu 2008 a tento Model S se začal prodávat 22. června 2012, v době ukončení produkce Roadsteru. Akcie Tesly se obchodovaly za cenu kolem 6 USD.

V té době na VUT

Jak to bylo přesně by se dalo asi vystopovat podrobnou detektivní prací na projektu, ale řekněme že v roce 2011 přišla na svět verze 2.0 software LumiDISP. Verze 3.0 pak koncem roku 2014. V roce 2015 přišly první zakázky na výrobu kompletních analyzátorů na měření jasu, tedy hardware, software, kalibrace, dokumentace, servis. Ještě téhož roku míří analyzátor až do Londýna na UCL university k profesoru Peterovi Raynhamovi. V roce 2016 přibyly další zakázky a v roce 2018 jsme si troufli zajet s analyzátorem na světovou výstavu Light& Building do Frankfurtu v Německu. Za jeden týden se v našem stánku vystřídalo více než stovka zájemců a každý večer jsme unaveni zavírali stánek s dobrým pocitem, že se produkt líbí. Zájem by byl.

Přišel rok 2018 a něco se pokazilo. Skoro rok čekali zákazníci na dokončení zakázek. Klíčová komponenta nešla vyrobit. Bylo to skoro zoufalé čekání na opravu složitého stroje. Ale nakonec se to podařilo, pár sklíček jsme dostali do finální verze. Jenže naše zklamání pokračovalo skoro celý rok 2019, kdy se podařilo dokončit až koncem roku další sestavy a začali jsme hledat jiného dodavatele. Po složitém jednání a omezeních karantény v roce 2020 se první kusy podařilo již s novým filtrem.

No a co na to Tesla?

Elon Musk se rozhodl prolomit lobby nevěřících a nepřejících a svůj sen o elektromobilu rozjel naplno. Název továrny Tesla pochází od příjmení známého výzkumníka, vědce a vynálezce Nikoly Tesly. Málokdo ví, že o název firmy se Tesla soudila s českou společností Tesla Holding, která na Tesla Motors podala žalobu. Je smutné, když se musí takové spory řešit, zvláště když česká Tesla si nejspíš svůj název také přivlastnila neprávem po Nikolovi. Ale to se už nikdy nedozvíme. Spor naštěstí skončil vzájemnou dohodou o sdílení obchodních názvů. Nu což, zase nějaké spojení, které vede k míru.

A jak se vyrábí Tesla?

Mrknite na to. Zdá se, že se jedná o kvalitní auta. A jejich uživatelé to potvrzují.

Co na to VUT?

Jedna Tesla jezdí pod vlajkou VUT už pár let, ale to jen díky fandovi do elektromobility Jaromírovi Marušincovi, který Teslu koupil za své prostředky a VUT na tomto autě má (nebo mělo) své logo. Hold nadšenec se musí najít. Mezitím se u nás v laboratoři ladí další kusy analyzátorů a práce běží na plné obrátky.

Začátkem roku přichází stará/nová myšlenka, že se pustíme do terénních měření rušivého světla, které je více známo pod pojmem světelné znečištění. Ale má smysl měřit světelné znečištění a jezdit s čoudícím a smrdícím autem? To by si tak trochu odporovalo. Naštěstí elektromobil už dávno povstal z popela do kterého ho posílaly drtiče odpadu podobně jako v případě slavného EV1 a již několik světových automobilek EV nabízí. Někdy koncem ledna roku 2021 jsem měl možnost si půjčit elektrickou Konu – Hyundai. Tuto zkušenost mi zprostředkoval Honza Staněk, známý jako ElectroDad. Chtěl jsem prověřit, jaký pokrok auta udělaly a zda by se takové auto již dalo na měření použít. Po delší přestávce v ježdění s našim elektrickým Berlingem to bylo velmi příjemné svezení. Autíčko docela už velké, dospělé, uvezlo nás čtyři lidi i s kuframa a kytarou – ta musela ale na zadní sedačky, do kufru se už nevešla. Prostě zkouška toho, co auto uveze za náklad a jak to jede s lidima. Byla to jasná volba – auto půjčíme, budeme testovat a měřit v terénu. Dvě mouchy jednou ranou!

Jenže Vesmír se rozhodl, že to bude ještě jinak. Než jsem stihnul vyjednat nabíjecí stání na naší fakultě, aby bylo auto kde dobíjet, tak přišla zcela exkluzivní nabídka na Teslu. Cesty se spojily. Dá se toto odmítnout?

V první chvíli mě to vůbec nedocházelo, myslel jsem, že ta zpráva je adresovaná někomu jinému a já jsem jenom pošťák, zprostředkovatel. Já jsem chtěl auto půjčit, škodovku nebo hjundaje, to přece stačí! Na nové nemám peníze a nikdo mi na tohle nepůjčí. Jenže Bohové musí být šílení a tak si nejspíš řekli, že to by nebylo ono – vozit tak drahý měřák v kopii skutečného průkopníka elektromobilitou a ještě k tomu půjčeném. Jenže co s tím? Tohle mi na fakultě nevezmou, to je ranec peněz! Porada s kluky v týmu byla dramatická a asi jsem je nepřesvědčil. Peníze by chtěli vidět jinde. Chápu. Pak tu byl náš šéf, vedoucí ústavu. V prvním dotazu to vypadalo na fiasko, ale pokusil jsem se přesto sepsat pořádný motivační dopis, lépe formulovat své představy, na co takové auto může být dobré. Záměr byl oslovit tímto projektem kromě vedoucího ústavu hlavně vedení fakulty. S přímluvou vedoucího ústavu by to snad šlo. Jenže nešlo. Na fakultě to není tak jednoduché, jak si my vědci myslíme. To se musí dělat pěkně podle not, musí na to být dost peněz a musí to schválit moc lidí. Nabídka na Teslu byla ale limitovaná časem a to hodně – termín zněl jasně: konec února, majitel Tesly potřebuje peníze na svůj další projekt, jeho Tesla půjde z domu. Takže teď a nebo nikdy! A nebo někdy kdoví kdy. Kde sehnat peníze a nekrást? Náš vedoucí zkusil požádat dalšího vedoucího zpřáteleného ústavu o pomoc. A ono to zabralo. No možná. Možná taky ne. S majitelem se podařilo domluvit předváděcí jízdu a třeba je to přesvědčí. Termín byl 24.2. Takže uvidíme, jak to dopadne, jaké budou dojmy z jízdy. Jenže místo toho přišla velká zkouška. Volal mi majitel v pátek 19.2., že má auto defekt. Odřeninka tak nešikovná, že to vzalo obě dveře na pravé straně a práh. Majitel byl zoufalý, já zklamaný, asi to vše padne. Mé sny se rozplývaly jako pára nad hrncem. Večer jsem šel spát opravdu s těžkou hlavou. Ráno jsem se probudil odpočatý a přemýšlel, co dál. A v tom to naskočilo! Já tu Teslu koupím sám, odřenina neodřenina, to auto bude jezdit a měřit. Malá vada na kráse neuškodí, někdy se to opraví a třeba bude lepší cena. Volám majiteli a ten mi sdělil, že odřené auto mi určitě prodávat nechce a že už je auto v servise a čeká se na opravu. Rozmluvit si to nedal, ale oprava se protáhne. Nicméně můj úkol byl teď jasný – sehnat zálohu na zakoupení auta, ať už zůstane naše – i bez VUT. A uvidí se. Pomohla mi moje žena Pavlína a bez ní bych musel hledat a přesvědčovat kdo ví koho. Naštěstí ona je tak osvícená, že jsem ji přesvědčovat nemusel. Je to malý zázrak, že žena chápe význam takového projektu lépe než mnozí muži. Děkuji jí za tento podíl na projektu a věřím, že peníze vrátím do rodiny včas.

Ve středu, kdy se plánovala zkušební jízda v Brně sedám na spolujízdu Bla bla Car a fičím do Prahy podepsat kupní smlouvu a mrknout se do servisu na Teslu. Naše první setkání. V servise pohoda, je vidět odborné zázemí a jen se čeká, až dorazí díly. Opraví se to. Odřenina byla spíše deformace dveří a ty šly špatně zavírat. To by dobrotu nedělalo. Pročpak se to stalo? Co nám tím Vesmír chtěl říci? Jedno vysvětlení by bylo: je to test toho, zda to stále myslím vážně. A já to vážně opravdu myslím. Kupní smlouvu jsme podepsali v servise a peníze putovali rovnou k majiteli. Zatím né všechny, ale s velkou benevolencí do roka a do dne je musíme splatit. Tak zní dohoda. Cenu si nechám pro sebe a zájemcům ji sdělím, ale byla to i tak výhodná koupě. Levné to rozhodně nebylo a v mém životě je to nejdražší auto, které kdy budu mít. Ještě před pár dny by mě toto rozhodně nenapadlo.

A jaké jsou plány?

Do elektromobilu naložíme měřidla a budeme jezdit tam, kde nás budou potřebovat. Změříme, co si sami jako lidé produkujeme za světelný balast a kolik ho vlastně je. LEDové peklo, jak tomu často říkám, začíná být nesnesitelné a šíří se to nebezpečnou rychlostí i do míst, kde by to nikdo nečekal, třeba i do oblastí temné oblohy v chráněných krajinných oblastech.

Z webu www.svetelneznecisteni.cz – když o půlnoci svítá.

Proč? Protože lidé nemají dostatek informací. Přestože se snažíme vzdělávat odborníky v podobě studentů, nestačí to. Je jich zoufale málo a trh je veliký. V naší republice je více než 8000 obcí a to čítá miliony svítidel. A nejen to, jsou to i reklamy, svítící obchody, přesvícená parkoviště supermarketů, čerpací stanice atd. Světlo ve všech podobách, bez ladu a skladu, bez regulace a omezení!

Normy předepisují minimální hodnoty a o maximech se příliš nemluví. Ty maxima nikdo nechce stanovit a možná je ani nikdo přesně neví. Ale faktem je, že v přírodě by byl jediným maximem v noci Měsíc při úplňku, jehož jas se pohybuje do 4000 cd.m-2 a zabírá na obloze pouhých 30 úhlových minut, tj. asi půl stupně. On je prakticky stejně veliký jako Slunce, ale svítí mnohem méně, neboť pouze světlo odráží s odrazností asi 20%.

Těch plánů je však mnohem více. Ale o tom budu psát později. Pokud se Vám tato vize líbí a chtěli byste ji podpořit, napište mi. Můžeme změřit osvětlení u vás v obci, městě, ve firmě, doma, ve škole. Budete mít v rukou podklad, jak to se světlem u vás vypadá a my data k analýze. A ještě se možná svezete v tom úžasném tichém ale výkonném autě. Jeho nevýhodou je, že když se v něm svezete, už nebudete chtít jiné! Tedy varování pro závislé řidiče: jedná se o nevratný proces!

Líbí se vám tyto stránky a chtěli byste nás nějak podpořit? Napište nám a my vám pošleme návod, jak to udělat. Díky vaší podpoře se můžeme více věnovat obsahu webu a sdílet naše zkušenosti s vámi všemi. Dosavadním podporovatelům velmi děkujeme. Vážíme si toho, že nás sledujete a sdílíte s námi své příběhy.

Kontakty

Telefon

petr: 777 755 704
pavlína: 775 028 792

Adresa

ul. Vycházková

Brno - Medlánky

E-mail

petr@gardenman.cz