Objevy a vynálezy

Seznam objevů, které je třeba objevit a vynálezů, které je třeba vynaleznout. Sem si píši to, co mě ještě čeká vymyslet a sestrojit. Nosím to v hlavě a možná že to je ten problém. A tak jsem se rozhodl, to zapsat sem, do kyberprostoru, kde si to může vytáhnout nějaký robot, umělá inteligence, hacker, nebo jen obyčejný kutil domácí, zahradník bastlíř a bude mít více času a myšlenku rozvede, zdokonalí a uvede do života. Bohužel nemám ani čas sem dát každý ná-pad, který mě na-padne, takže vybírám jen to řekněme zajímavé. Kdybyste si chtěli přihřát polívčičku a něco k tomu přidat, napište mi mail.

Kybernetická slepice

Tohle je vynález, který mi leží v hlavě už několik let. Robotický systém na sbírání odpadků – mikroskopických, miniaturních, malých, drobných odpadků, které do přírody nepatří. Inspirace slepicí není náhodná. Tento hrabavý pták umí velmi dobře najít potravu v kde jakém hnoji. A tak si říkám, že bychom po vzoru tohoto ptáka mohli sestavit robota, který bude hrabat a vyhrabávat třeba rozpadlé kousky plastových obalů, sklo, kovové části, zbytky barev, různé papírky atd. Prostě prohrabe se terénem a vyzobe smetí, které identifikuje jako neorganické, nerozložitelné.

Základem slepice je dokonalý kamerový systém, který na základě algoritmů umělé inteligence rozpozná prvky umělého původu, které klasifikuje do tříd nebezpečnosti a zvolí taktiku jejich sběru. Pro sběr používá zobák – elektrický manipulátor – kterým přesně zaměří sbíraný prvek a po jeho uchopení jej umístí do kontejneru na zádech slepice. Technicky by šlo dotáhnout do konce i trávící ústrojí slepice, kdy uchopený odpad bude nasát vzduchem do filtru a pomocí klapek přemístěn do příslušného zásobníku – plast, kov, papír (s potiskem, laminovaný).

Zdokonalená verze slepice bude obsahovat malý fluidní reaktor, který bude přímo zpracovávat plast a papír na anorganickou kapalinu (termální dekompozice) a část bude spalovat v plazmatronu, čímž bude vznikat dostatečné množství energie pro pohon slepice. Výsledný produkt bude ropě podobná látka, kterou bude možné dále zpracovávat. Kovy se odevzdají do sběru. Slepice bude zároveň monitorovat okolí a detekovat neposlušné entity, které dělají nepořádek – kolem košů, v parku apod. Těmto lidem patřičně vysvětlí, že by si měli po sobě uklízet.

Slepice bude pracovat v organizované skupině – hejnu. V zásadě bude autonomní, ale kooperativní. Bude moci sdílet území s jinými slepicemi a sdílet zkušenosti – učící se robot. Naučí se rozpoznávat nalezené předměty a vyhodnocovat míru dalšího využití – fotky nalezených věcí lze sdílet na cloud a komparovat se ztráty a nálezy. Je vysoce pravděpodobné, že se takto naleznou např. ztracené klíče, naušnice, přívěšky, ale také třeba prstýnky a první zuby, které děti ztratily omylem při hře na pískovišti nebo přilehlém okolí.

Slepice bude vybavena detektory kovů a bude schopna odhalit předměty v hloubce např. 5-10 cm. Do této hloubky bude schopna hrabat. Takto může vybírat odpad třeba na záhonech, na polích.

Jednoduchým přeprogramováním lze slepici využít na třídění odpadu na třídících linkách. Ale také na třídění ovoce – např. třešní, jahod, malých bobulovin. Prakticky může i sbírat kamení na poli a agregovat jej do míst cest a chodníků. Automatický sběr kamení a zpevňování komunikací je možná nápad na samostatný vynález, ale začátek by zvládla i kybernetická slepice.

Ptákoplaš, prasoplaš, srncoplaš

Tento vynález asi nebude nic nového, neboť zvířata často plašíme a vyháníme a tak jsme si vymysleli už řadu ptákovin, které na to používáme – třeba různé sirény, stříkačky apod. Tento vynález by byl trochu jiný, neboť by plašil jen ve chvíli, kdy je to opravdu nutné a vhodné. Kamerový systém by pozoroval dotyčného vetřelce a vyhodnocoval jeho chování. tento by mohl být zcela odděleným systémem, např. na otočném systému a zoomovací, aby mohl sledovat velký prostor celé zahrady a nebo celého sídliště. Centrální počítač by vyhodnocoval na základě obrazové analýzy, zda se na scéně nachází zlobivé zvíře. Např. holub na balkóně, který se zde chystá vykonat potřebu a nebo prase, které se chystá rozrýt zem nebo srnec, který se chystá sežrat naši cennou zeleninu. Zvířata né vždy škodí a né vždy je tedy nutné jim vyčinit. Jakmile ale překročí určité hranice, je dobré jim to důrazně vysvětlit. Na takového holuba pak může třeba vyběhnout automatický pes, který na něj zaštěká a zavrčí, to samé na prasátko nebo srnečka. Prostě mobilní robotek, který bude dost otravný na to, aby danému zvířátku domluvil, aby opustilo hlídanou zónu. V době, kdy se nic neděje, se může pejsek klidně nabíjet ze solární energie. V době aktivity si prostě zajezdí, zaběhá, zaštěká a zavrčí. Ano, jde to vyřešit i normálním psem, ale tomu musíte kupovat granule, chodit k veterináři, a taky ho musíte venčit a poklízet po něm bobky. A navíc vám taky sežere boty, rozkouše koberec, rozhrabe záhony a louku. Takže ptákoplaš této verze by se dal velmi dobře nastavit a dovolí zvířatům koexistovat s lidmi a umožní jim třeba sežrat jen část úrody. Např. nepotřebné a přemnožené topinambury, ale brambory už ne!!!

Kontakty

Telefon

petr: 777 755 704
pavlína: 775 028 792

Adresa

ul. Vycházková

Brno - Medlánky

E-mail

petr@gardenman.cz