Podpořte tmu a dobré světlo

Světlo a tma nejsou nepřátelé, ale souputníci. Nesmí se však míchat dohromady.

Gardenman

Ovládnutí světla se zdá býti obrovskou výhrou lidstva. Zdá se, že dnes snad větší, než ovládnutí ohně. Ale ovládli jsme opravdu světlo? Nebo světlo ovládlo nás? Nebo nás naopak pohltila tma? Nevědomí a hloupost? Všeho moc škodí a u světla to platí obzvláště, pokud je to v nevhodnou denní, resp. noční dobu.

Světlo zde bylo od počátku věků a bylo od tmy oddělené přesnou rotací naší planety. Až ovládnutí ohně znamenalo částečné ovládnutí i světla. Světlo ohně je však velmi slabé a dá se říci nejméně škodlivé v nočních hodinách.

S příchodem světla elektrického, žárovek, ale později zejména výbojek, obloukových lamp a dnes moderních LED zdrojů narůstá enormně množství takto produkovaného světla a jeho zhoubnost v nočních hodinách je již nepřehlédnutelná. Neškodí jen nám lidem, ale celé přírodě, pokud narušuje přirozené přírodní cykly.

Konsekvence, které toto způsobuje, jsou drastické. Úbytek hmyzu, následně úbytek ptáků, přemnožení škůdců, ničení vegetace, sucho, ….. Těžko říci, zda za to může jen světlo. To určitě ne. Ale pod svícnem je vždy největší tma a je potřeba se podívat věci na kloub. Jenže víme, kolik toho světla produkujeme? Jaké světlo a kam svítí? S politováním musím sdělit, že tuto informaci nemáme a jak to tak vypadá, každý elektrikář je dnes i světelný technik. Tisíce a možná miliony i více amatérských instalací, od domácího svícení, po veřejné prostory, reklamu, komerci, architekturu – svítíme, kde nás jen napadne a to mnohdy i tam, kde není přípojka elektřiny – třeba na solární pohon.

Dokud však nebudeme mít jasné číslo, ukazatel, graf, nebudeme vědět, co chytáme, co omezujeme. Na světlo se dá dívat mnoha pohledy. Ale uchopit jej vědecky není vůbec jednoduché. Nestačí jen vzít nějaký luxmetr, jasoměr. Vyžaduje to poměrně sofistikovanou technologii. A tu my na VUT nejen máme, ale i sami vyvíjíme.

A teď už stačí jen málo – všechno to změřit!

V ČR je přes 6000 obcí. Miliony světelných míst veřejného osvětlení. Ale to není hlavním zdrojem zbytečného světla, i když je zdrojem podstatným. My vlastně nevíme, co je hlavním zdrojem a musíme to zjistit.

Podpořte naši aktivitu, abychom mohli co nejdříve přinést zprávu o stavu nočního nebe a mohli argumentovat objektivními a nezpochybnitelnými daty. Jedině tak se budeme moci bránit proti nesmyslným a prostředí poškozujícím instalacím a provozu osvětlovacích soustav.

Ovšem chceme pomáhat na druhou stranu i ve dne – kdy je světla naopak málo. Dnes, zejména ve školách, nemocnicích, domovech důchodců, kancelářích, továrnách, obchodech – tam kde se pobývá dlouho v denní době a tam kde dokonce nedopadá denní světlo. A nejde jen o kvantitu světla, ale i kvalitu. Je potřeba si uvědomit, že i když prostory splňují hygienické normy, jsou tyto normy postaveny na minimálních požadavcích pouze pro vizuální činnosti a vůbec nezohledňují biologickou potřebu světla. Kvalitní světlo ve vnitřních prostorech může zlepšit nejen rozlišování detailů a vizuální činnost, ale i tzv. kognitivní funkce – funkce mozku při učení. Ale zejména pomáhá aktivovat cirkadiánní systémy, biorytmy a tedy i zdraví lidí. Ale i rostlin, popř. zvířat, dokonce i hmyzu. Vše je však třeba dělat v souladu s přírodními procesy, přirozeně. Proto se tímto zabýváme i zde na těchto stránkách přírodní zahrady.

Jak nám můžete pomoci?

Nejjednodušší je forma daru – stačí zaslat darovanou částku na účet

318369/5500

soukromý Účet pro podporu

Do zprávy napište např. Dar na světlo. Pokud byste potřebovali potvrzení o daru, napište mi mail. Zatím nemáme založenou žádnou občanskou iniciativu, jedná se o soukromý účet, ze kterého financujeme i naši zahradu a třeba i části studentských projektů.

Pokud byste chtěli přispět na náš firemní účet, kde se věnujeme vědě i výzkumu v oblasti světelné techniky, můžeme vám vystavit i daňový doklad, fakturu na související služby – poradenství, měření, konzultace.

318362001/5500

Firemní účet pro komerční účely

Dále můžete podpořit naši spolkovou činnost České společnosti pro osvětlování, pobočný spolek Brno, p.s. (www.cso-brno.lighting). Snažíme se v tomto spolku sdružit více odborníků a diskutovat v širším kontextu osvětlovací techniky.

147555/5500

ÚČET světla

1, 4, 7 jsou čísla světla – mimochodem základní čísla pro Solfeggiho frekvence. Druhou sekvenci tvoří 555 – vlnová délka světla, na kterou je lidské oko nejcitlivější, při denním vidění. Opět do zprávy pro příjemce uveďte účel, např. Dar, podpora apod. I zde jsme schopni vám vystavit potvrzení o daru pro odpočet z daňového základu při výpočtu daní. Do zprávy uveďte Potvrdit dar.

Kontakty

Telefon

petr: 777 755 704
pavlína: 775 028 792

Adresa

ul. Vycházková

Brno - Medlánky

E-mail

petr@gardenman.cz