Nabízíme elektrický skútr

Nabízíme elektrický skútr

Jeden za našich elektrických koní půjde ze zahrady! Chcete si zkusit elektrojízdu a nezaplatit za to majlant? Nabízíme elektrický skútr AKUMOTO, který je vhodný pro úplné začátečníky elektromobility. Je to jiné, než elektrokolo a jiné než koloběžka a auto. Jedná se o náš první elektrický stroj a jeho příběh už zaznamenal 6000 elektrických kilometrů! Nejezdí rychle, neuveze moc, nemá ani velký dojezd! Ale na takové to seznámení a zjištění, jestli elektrika ano nebo ne, to může stačit. Aktuálně to s dojezdem bude tak kolem 10 km max. Rychlost po rovině 50 km/hod, do kopce to někdy spadne i na 5 km/h, když je hodně prudký! Ale vyjede i Kytnerku v Brně, ale musíte mít trpělivost. Chtělo by to nové baterie. Ty současné už jsou spíše na dojetí po rovinkách. Součástí je nabíječka pomalá a rychlá, nabíjení netrvá obvykle déle než 6 hodin, s rychlonabíječkou i třeba jen dvě hodiny.

Spotřeba skútru je opravdu minimální a pohybuje se někde kolem 3 kWh/100 km! Při ceně elektřiny 6 Kč/kWh tak zaplatíte za „žrádlo“ pro tohoto koně jen 0,18 Kč za km! Při ceně MHD jízdenky 25 Kč tak můžete ujet až 138 km! Bez kouře, hluku a při brzdění z kopce se energie vrací zase do baterek – tzv. rekuperace. V reálu je potřeba započítat nějaké ztráty při nabíjení a ty budou tak do 20%. Záleží na tom, jak dlouho necháte nabíječku zapnutou po nabití. Ona totiž sama taky trochu něco bere a i když už nedodává do baterií nic, tak ze sítě malý proud odebírá. Je tedy dobré ji třeba připojit přes časovač a nastavit si odhad času, kdy se zásuvka vypne.

Technický stav je Ok, jediný vážnější problém je nalomený držák zadního blinkru a nedrží aretace spínače blinkru (na jednu stranu). Opravy v řádch stokorun, na které už bohužel nemám čas. Technická prohlídka už nám bohužel propadla, ale není problém ji obnovit, stačí zajet na STK a zde se obvykle kontroluje jediné – že svítí světla. Nové baterie bych domluvil také za lepší cenu, případně zajistil i jejich výměnu, ale cena pak bude o to vyšší. Aktuálně si Akumoto ceníme na 10 tis. Kč.

Jako bonus můžeme poskytnout i helmu.

A co je na elektrojízdě tak skvělé? Už dost těch mínusů, ukažme i plusy! Je to tichost jízdy, nikoho neobtěžujete hlukem. Dále žádné exhalace! A ti co argumentují tím, že se elektřina musí vyrobit v elektrárnách – ano, ale není chybou elektrických vozidel, že se pálí uhlí. V budoucnu to tak nebude! Kdyby se v elektrárnách pálila nafta z aut a motorek, tak vyrobíme mnohem více elektřiny, než kolik potřebují dnešní auta pro svůj pohon – pro zajímavost, dnes jsem seděl v Tesle model S a to je už pěkný dravec a žravec a průměrná spotřeba zde byla indikována pod 20 kWh/100 km. Tato energie je uložena v cca 2 litech nafty! Auto stejného výkonu by však mělo spotřebu i více než 10 litrů nafty na 100 km a i kdybychom se dostali na polovinu, tedy 5 litrů na 100 km, stále je to o 3 litry více! Tyto tři litry mohly zůstat pro budoucí generace. Ano, v elektrárně neumíme využít 100% energie v palivu, ale kogenerační jednotky to zvládnou s účinností přes 40% a dalších 50% zachrání v teple. Celková účinnost se tak pohybuje kolem 90%! A to už je nezanedbatelné. Ale zpět k dalším výhodám skútrů: můžete parkovat na chodníku a ve velmi malých prostorech, kde se auto nevejde. Díky váze skútru stačí vyndat klíček a málokdo si trofne tuhle hromadu táhnout bez motoru někam pryč. Skútr jsem nikdy více nezamykal, vždy zůstal tam kde jsem ho nechal. Ježdění je velmi operativní, nezaseknete se jako auto v zácpě, dá se prokličkovat, když to člověk umí. Já to nedělám, ale jde to. Nepoužívá se žádný olej, filtry, spojky! Ovládání je velmi snadné, není zde řazení, jen se přidává plyn a brzdí! Váha stroje je větší a vyžaduje sílu. Ale zvládla to i Pavlína, která není z nejmohutnějších a to je dobrý zátěžový test i pro drobnější ženy. Největší nepříjemnost tak může být asi vození přilby a nutnost nabíjet. Ale je to jako s mobilem, jde jen o to najít zásuvku. A těch má ve městech přibývat. Doma ji má každý, nabíjení odebírá ze sítě jen pár stovek wattů, tedy nezhasnou vám doma světla! Je to méně než mikrovlnná trouba nebo vysavač, spíše jako lednička v chodu.

Neváhejte se zeptat, tady je kontakt.

Kontakty

Telefon

petr: 777 755 704
pavlína: 775 028 792

Adresa

ul. Vycházková

Brno - Medlánky

E-mail

petr@gardenman.cz