Aktuality

Ladovská zima

Sice nemáme sněhu jako na obrázcích Josefa Lady, ale pěkně mrzne. Sněhu tak akorát, aby se rostlinky schovaly, ale mráz až sudy promrzají a voda v trubkách zamrzá.

A tak vypadá naše elektrárna. Sníh a mráz, musíme ometat.

Ale je to krásné, všude bílo, čisto, voda krystalizuje v té nejčistší podobě. To se bude naší zemičce líbit. Také stav vody ve studni se výrazně zlepšil. Teploty se v noci pohybují až k -10 stupňům a přes den se drží pod -5.

Novinky na webu

Po delší době se mi podařilo na web přidat několik nových stránek a postupně je plním. Jiné byly aktualizovány, doplněny. Jedná se třeba o sekci Odkazovník a Doporučujeme.

Nové stránky na webu:

  • Recepty – přidán jeden recept na karbanátek z ořechů
  • Motúčko – stránka věnovaná motorovému kolečku a trakaři (7.2.2021)
  • Med i já – aneb medializace a síně slávy – co se o nás někde psalo a co jsme psali, prezentovali, nebo šéfovali my.
  • Elektromobilita – stránka o elektromobilech
  • Gardenman – Petrova vize zahradníka
  • Knihovnička – postupně se plnící seznam knih, které inspirují

PF 2021

Rok 2020 byl velmi výjimečný. Dá se říci zlomový. Je to 9. rok na naší zahradě, rok velkých změn ve světě. Zastavení se v tom rychlém běhu světa se projevilo i u nás. Vše se zpomalilo, ale zároveň zaostřilo, zkvalitnilo. Úroda nám přála, v mnohém jsme se dostali na opravdovou soběstačnost. Ale cílem není se odpojit, ale naopak spojit. Zahrada nám dává jídlo, ale jídlo není vším, co nás živí. Je třeba zde nechat prostor i pro další energie.

Přejeme všem našim přátelům a návštěvníkům, kteří mají srdce na správném místě, ať s klidnou myslí vstoupíme do nového roku a i do nového věku – Vodnáře. Děkujeme za to, že s námi sdílíte své příběhy.

Průlom ve vědomí

A je to tady! Pevný bod ve Vesmíru se pomalu rýsuje. Pravda se nedá umlčet! Dá se jen zastírat a skrývat pod nánosem lží. Ale to nejde do nekonečna! V určitém okamžiku dojde k překročení všech mezí. Současná doba je velkou výzvou právě pro pravdu. Kde ji hledat? Okovy praskají, pravda přijde sama, nemusíme ji ani hledat. A já se na to těším!

Hliněné stavitelství

To, že je hlína dobrý stavební materiál, by jistě potvrdil každý krtek. Z hlíny, resp. jílu, se i dnes vyrábějí cihly, střešní tašky. Ale dříve se používala hlína nepálená, dusaná v podobě tzv. kotovic nebo vepřovic. Což takhle se vykašlat na cihly a formy, bednění a rovnou tu hlínu formovat do tvaru jaký potřebujeme?

Tady bude asi skleník

Zatím to tak nevypadá, ale tohle mají být základy na skleník. Rozhodl jsem se použít pouze hlínu jako základový materiál a to navíc tu, která je přímo na místě. Naštěstí je zde docela jílovitá a postupným dusáním a ubíjením se dá velmi dobře formovat do potřebných tvarů. Důležité bude zastřešení a ochrana proti vodě. Nyní však stavbu prověřuje podzimní déšť a nezdá se, že by jí to nějak vadilo. Spíše naopak. Můžeme si ji pěkně dohladit, hlína je měkká a tvárná. Prostor za skleníkem je terasový záhon. Svažitý pozemek nyní upravujeme do formy teras a jako palisádu používáme dřevo a teď nově právě dusanou hlínu. Vypadá to pěkně a nadějně. Chcete si to zkusit? Ozvěte se nám, tahle práce je příjemná a uklidňující.

Kontakty

Telefon

petr: 777 755 704
pavlína: 775 028 792

Adresa

ul. Vycházková

Brno - Medlánky

E-mail

petr@gardenman.cz