Ve dnech 12.-16.6.2017 proběhnul na naší zahradě jedinečný pracovni kurz se studenty střední zahradnické školy z Rajhradu. Tématem byla trvalá udržitelnost a jelikož studenti byli z oboru krajinné ekologie, kurz byl zaměřen zejména na praktické dovednosti související s ekologicky šetrným způsobem života.
Každý den jsme se zaměřili na jedno téma, které bylo více diskutováno hned po snídani. Prnvní den se nesl v duchu seznámení se a vybudováni tábořiště. Studenti stavěli stany, zajistili přípravu jídla, umýváni a hygienu. Večer byl společensky seznamovací a u ohně jsme si zahráli na kytaru a zaspívali.
Další tři dny byly převážně pracovní a hlavní téma byla práce s hlínou a tvorba hliněných omítek. K tomuto účelu sloužila již dříve rozpracovaná rekonstrukce chatky se zateplením slaměnými balíky. Na tyto balíky se nanášela první vrstva jílu. Nosiči se stali kluci Víťa a Aleš, holky hlínu „instalovaly“ na slaměné balíky.
Další činnost byla zaměřena na úpravu schodů – o to se postaral Onra, renovaci starých dveří prováděla Simona se Sofií, tvorbu přirodní treláže pro pěstování popínavých rostlin si vzala na starosti Iveta.
Další den se upravoval prostor záchodu před chatkou, kluci udělali zárubeň pro dveře a nějaké vzpěry, holky opět plácaly hliněné omítky. Ve čtvrtek nám věnoval svůj čas mistr omítek Aleš Dorazil. Přemluvili jsme ho, aby opravdu dorazil brzy a to se mu podařilo. Pod jeho vedením a s jeho přispěním se studenti naučili vyrábět řezanku a míchat omítku jako směs písku, jílu a slaměné řezanky. Natahování omítky si také každý individuálně vyzkoušel.
Výuka obsahovala i teoretické časti s praktickou ukázkou aplikací, např. solární technologie, elektromobilita, přírodní stavby, permakulturní hospodaření. Jízdy na elektrických vozidlech se uskutečnily na závěr v pátek. Sice nám trochu sprchlo, takže mokrá tráva byla trochu zrádná, což nejvíce pozlobilo Ondru, který těžký stroj poprvé nezvládnul, ale nakonec se nikomu nic nestalo a kromě píchlé pneumatiky na elektrické koloběžce, která sklidila největší úspěch, nedošlo k vážnějším škodám.
Celkem se do akce zapojilo 14 studentů a 3 instruktoři. Výsledkem je kus odvedené práce a zlepšení životniho prostoru s minimálním dopadem na životní prostředí.
Děkujeme účastníkům za jejich příspěvek k rozvoji naší zahrady.