Gardenman

img_8061.jpg

Zavřenina a Berdík

Jak jdou tyhle dvě témata dohromady? Třeba že všechno se jednou v kompost obrátí! Na webu jsme přidali jeden nový článek o zavřenině a dále aktualizovali stránku o Berdíkovi. Tak jestli chcete, mrknite na to, třeba vás to taky obohatí. Je neděle, po dešti, venku už je chladněji a tak nějaká ta dokumentace na počítači neuškodí. Dlouhé zimní večery nás sice terpve čekají, ale aby toho pak nebylo moc.

No a pak tu máme nějaké inspirační fotky našich výpěstků a vaření. To jen tak pro radost.

Kdyby nebyl ten internet tak moc pomalý, asi bych toho přidal více, ale nemám moc nervy to po tom bezdrátu tahat celý den. Takže budete muset přijít na online návštěvu a podívat se na vlastní oči.

Kompost s vámi – Gardenman.

Ačokča nebo Cyclanthera

Prázdniny pomalu končí a sběr zeleniny je v plném proudu. Letošní na vodu bohaté léto přálo i Ačokči.

Výsev přímo do záhonu, bez přesazování se evidentně vyplatil. Rostliny jsou silnější a velmi plodné. Můžeme zavařovat podobně jako okurky a nebo použít místo paprik do leča. Obě varianty zkoušíme a v zimě budeme vzpomínat, jaké jsme měli krásné léto. Zahrádko díky za tvé dary a slibujeme, že vše zase vrátíme do kompostu.

IMG_7573

Berdík po 4 týdnech

Tak nám prázdninový čas pěkně ubýhá a rostlinky se rozrůstají. Je vidět, že dobře zakořenily a pěkně prosperují. Bazalku obíráme průběžně, takže se nedivte, že jí tu není více, protože všem moc chutná a tak ji sklízíme skoro denně. I ostatní bylinky. Ale rajčata a kapusta opravdu přibírají. I malinké melounky se objevily a tak jsem zvědav, zda dorostou. Zalíváme prakticky každý den, ale díky recyklaci vody nepřijde ani kapka nazmar. Je to dobře vymyšlené. Žížalky žerou jako kyselina, jsem sám překvapen, jaký výkon má ten malý válec a kolik se tam už toho vešlo. Takže jako rodinný kompostér by to skoro mohlo stačit.

O výsledku pěstování vás budeme průběžně informovat, tak sledujte tyto stránky a klidně se ptejte. Petr Bernard už připravuje další inovace, takže technologie žije a v době dnešního sucha a málo místa jsou tyto způsoby pěstování velmi zajímavou alternativou k běžné zahradě. Mít po ruce neustále své oblíbené bylinky a nemuset cestovat do obchodu kvůli rajčeti a okurce, to se mi zdá jako velmi eko-logické.

IMG_7214

Berdík, minizahrádka pro každého

Berdík začínáme 1.7.2019

První den prázdnin, píše se rok 2019 a naše zahrada se zkamarádila s novým přítelem, technologickou vychytávkou jménem Berdík. Domovská stránka projektu je na webu www.berdik.cz a dozvíte se zde řadu technických, obchodních a provozních informací. Dnes jsme měli tu milou pozornost přivítat Petra Bernarda, duchovního i fyzického otce Berdíka. Během dvou hodin jsme spolu strávili velmi intenzivní sdílení, Petr během hovoru sestavoval Berdíka a seznámil nás ve stručnosti se svým bohatým životním příběhem. Za tu krátkou dobu nebylo možné probrat vše, ale výsledkem je, že Berdík je u nás na zahradě jako ukázka, demonstrující, že to jde i v malém a skromném prostoru. I když je Berdík zcela něčím jiným, než přírodní zahrada, zdá se mi velmi produktivní tuto technologii přijmout a nabídnout širšímu okruhu uživatelů. Né každý má a nebo bude mít příležitost vlastnit dostatek půdy, mít čas se o ni starat a mít i dostatek vody, aby vypěstoval adekvátní úrodu. Berdík je skvělá technologie, zahrada vyladěná na maximum, vertikální pěstírna s důrazem na maximální výnos z minimální plochy.

Nyní budete mít možnost Berdíka sledovat nejen na naší zahradě, ale můžete si jej u nás i sestavit, naplnit, osadit a nebo jen odnést domům jako skládačku. Chtěli bychom podpořit tento skvělý nápad, který může propojit člověka s přírodou a to i v podmínkách přetechnizovaného světa, kde života zbývá už jen velmi málo. Berdík nenahradí přírodu, ale může vytvořit skvělé pojítko, překlenovací můstek, když to nejde jinak. Chcete se dozvědět více, pokračujte zde.

Nabízíme elektrický skútr

Jeden za našich elektrických koní půjde ze zahrady! Chcete si zkusit elektrojízdu a nezaplatit za to majlant? Nabízíme elektrický skútr AKUMOTO, který je vhodný pro úplné začátečníky elektromobility. Je to jiné, než elektrokolo a jiné než koloběžka a auto. Jedná se o náš první elektrický stroj a jeho příběh už zaznamenal 6000 elektrických kilometrů! Nejezdí rychle, neuveze moc, nemá ani velký dojezd! Ale na takové to seznámení a zjištění, jestli elektrika ano nebo ne, to může stačit. Aktuálně to s dojezdem bude tak kolem 15 km max. Rychlost po rovině 50 km/hod, do kopce to někdy spadne i na 5 km/h, když je hodně prudký! Ale vyjede i Kytnerku v Brně, ale musíte mít trpělivost. Chtělo by to nové baterie. Ty současné už jsou spíše na dojetí po rovinkách. Součástí je nabíječka pomalá a rychlá, nabíjení netrvá obvykle déle než 6 hodin, s rychlonabíječkou i třeba jen dvě hodiny.

Spotřeba skútru je opravdu minimální a pohybuje se někde kolem 3 kWh/100 km! Při ceně elektřiny 6 Kč/kWh tak zaplatít za žrádlo pro tohoto koně jen 0,18 Kč za km! Při ceně MHD jízdenky 25 Kč tak můžete ujet až 138 km! Bez kouře, hluku a při brzdění z kopce se energie vrací zase do baterek – tzv. rekuperace.

Technický stav je Ok, jediný vážnější problém je nalomený držák zadního blinkru a nedrží aretace spínače blinkru (na jednu stranu). Opravy v řáden stokorun, na které už bohužel nemám čas. Technická je do příštího roku, můžeme poskytnout i helmu. Nové baterie bych domluvil také za lepší cenu, případně zajistil i jejich výměnu, ale cena pak bude o to vyšší. Aktuálně si Akumoto ceníme na 10 tis. Kč.

A co je na elektrojízdě tak skvělé? Už dost těch mínusů, ukažme i plusy! Je to tichost jízdy, nikoho neobtěžujete hlukem. Dále žádné exhalace! A ti co argumentují tím, že se elektřina musí vyrobit v elektrárnách – ano, ale není chybou elektrických vozidel, že se pálí uhlí. V budoucnu to tak nebude! Kdyby se v elektrárnách pálila nafta z aut a motorek, tak vyrobíme mnohem více elektřiny, než kolik potřebují dnešní auta pro svůj pohon – pro zajímavost, dnes jsem seděl v Tesle model S a to je už pěkný dravec a žravec a průměrná spotřeba zde byla indikována pod 20 kWh/100 km. Tato energie je uložena v cca 2 litech nafty! Auto stejného výkonu by však mělo spotřebu i více než 10 litrů nafty na 100 km a i kdybychom se dostali na polovinu, tedy 5 litrů na 100 km, stále je to o 3 litry více! Tyto tři litry mohly zůstat pro budoucí generace. Ano, v elektrárně neumíme využít 100% energie v palivu, ale kogenerační jednotky to zvládnou s účinností přes 40% a dalších 50% zachrání v teple. Celková účinnost se tak pohybuje kolem 90%! A to už je nezanedbatelné. Ale zpět k dalším výhodám skútrů: můžete parkovat na chodníku a ve velmi malých prostorech, kde se auto nevejde. Díky váze skútru stačí vyndat klíček a málokdo si trofne tuhle hromadu táhnout bez motoru někam pryč. Skútr jsem nikdy více nezamykal, vždy zůstal tam kde jsem ho nechal. Ježdění je velmi operativní, nezaseknete se jako auto v zácpě, dá se prokličkovat, když to člověk umí. Já to nedělám, ale jde to. Nepoužívá se žádný olej, filtry, spojky! Ovládání je velmi snadné, není zde řazení, jen se přidává plyn a brzdí! Váha stroje je větší a vyžaduje sílu. Ale zvládla to i Pavlína, která není z nejmohutnějších a to je dobrý zátěžový test i pro drobnější ženy. Největší nepříjemnost tak může být asi vození přilby a nutnost nabíjet. Ale je to jak os mobilem, jde jen o to najít zásuvku. A těch má ve městech přibývat. Doma ji má každý, nabíjení odebírá ze sítě jen pár stovek wattů, tedy nezhasnou vám doma světla! Je to méně než mikrovlnná trouba nebo vysavač, spíše jako lednička v chodu.

Neváhejte se zeptat, tady je kontakt.

Stránka o stromech na zahradě

Přidali jsme novou samostatnou stránku o stromech. Postupně zde budeme doplňovat užitečné informace, jak se u nás stromy mají a co pro sebe vzájemně děláme. Jestli se tak nestalo už někde jinde, děkujeme našim stromům za jejich plody, stín a čistý vzduch, který nám poskytují a ač některé již podléhají stáří a chorobám, nikdy na ně nezapomeneme. Díky stromy!

Vyhlídka shora

Stromy jsou vrcholným stádiem rostlin a není nic dokonalejšího v rostlinné říši! Stromy nám dávají kyslík, zároveň likvidují nežádoucí oxid uhličitý a vyrábějí z něj dřevní hmotu a další hmotu vhodnou na kompostování a tedy další živiny pro nižší rostliny. Poskytují útočiště pro hmyz a ptáky i jiná zvířata. Stíní zemský povrch a tím ho aktivně ochlazují. Snižují proudění vzduchu a tím pádem sílu větru, který může být devastující. Poskytují plody, ořechy, semena, tedy mnoho potravy pro další živočichy, včetně lidí. Kdo jiný má v přírodě takové schopnosti? Bez stromů by zde nebyl život takový, jaký jej známe. Nejspíš by zde nebyli ani lidé. Je tedy naší povinností se o stromy starat a né je ničit. Je zarážející, že nám někdo může zakázat sázení stromů! Ale i takové věci se dějí. Snad se to změní. Někdy je však nutné velké vzrostlé stromy i pokácet, pokud byly vysazeny na nevhodném místě jako nevhodný druh a jejich výška již nezajišťuje dostatečnou stabilitu kmene a kořenů a případný vítr by mohl strom zlomit nebo vyvrátit a způsobit tak škody na jiných stromech nebo třea i stavbách a mohou ohrozit i lidi. Zkrátka a dobře, u sázení a kácení stromů je třeba trochu myslet a domýšlet důsledky našeho jednání. Je však vždy lepší mít špatně zasazený strom, který roste, než holou zem bez stromů.

Očkujeme hlívu

Planeta hub – obchod, kde jsme koupili nejen sadbu, ale i dobré rady, jak pěstovat hlívu ústřičnou. Tak zkoušíme metodu do topolového špalku.

První letošní sklizeň topinambur

Je to tady! Oteplení, země rozmrzá, dostáváme první dary přírody. Topinambury, židovské brambory, přežijí zimu v pohodě. Hned jak rozmrzne zem tak se dají kopat a jíst. Syrové, vařené i pečené. Výborná zelenina s nenáročnou péčí a prakticky zaručeným výsledkem. Je to skoro plevel, přežily i loňská sucha. A úroda nevypadá špatně.

Bioreaktor 2018

Bioreaktor 2018, plnění

Bioreaktor 2018, 60%

Konec roku 2018 se blíží a i když první mrazy máme za sebou, teplé počasí nám dopřálo  dokončit konstrukci nové verze bioreaktoru. Představuje to nejlepší, co zde za celou dobu bylo vyzkoušeno. Bioreaktory zkoušíme už od roku 2011, ale až v posledních letech se jedná o pokusy se seriózním využíváním tepla. Od pokusných konstrukcí až po profi verze s měřicí technikou, nicméně stále ve fázi výzkumu a testů. V této podobě jsme podobný koncept ještě neměli možnst vidět a srovnat. Nejsme samozřejmě jediní, kdo na tuto technologii sází. Našim cílem je vytvořit systém jednoduchý, modulární, snadno replikovatelný a s minimálním dopadem na životní prostředí. Celý článek najdete zde.

Kontakty

Telefon

petr: 777 755 704
pavlína: 775 028 792

Adresa

ul. Vycházková

Brno - Medlánky

E-mail

petr@gardenman.cz