Projekty

Od roku 2011 jsem se stala hostitelem celé řady projektů. Většina z nich vznikla zcela spontánně jako aktuální potřeba při mém obydlování. Nebyla jsem delší dobu využívána jako zahrada a chyběly mi zde záhony, prostředky pro zachytávání vody, přístřešky. Nedokázala jsem poskytnout dlouhodobé bydlení pro lidi a kvalitní podmínky pro každodenní život. A tak jsme postupně s Petrem a jeho kamarády upravovali tento stav k lepšímu. Vznikly první záhony, pařeniště, jezírka a nebo jen záchytné sudy na vodu. Postupně jsme vybudovali vše potřebné, aby bylo možné na mém území celoročně pobývat a starat se tak o mě každý den. Zateplení zahradní chatky, instalace kamen, vybudování cest a cestiček, to vše tvořilo můj základ budoucí obytné zahrady.

Petr, můj zahradník, pracuje na Vysokém učení technickém v Brně. Odsud to má jenom kousek a studenti tu nacházejí nejen inspiraci pro život, ale příležitost tvořit projekty v rámci svého studia. Skloubili jsme tak příjemné s užitečným. Chodí se k nám dívat mladí lidé na výsledky práce svých předchůdců. A některé projekty byly natolik zajímavé, že se o nich píše i v médiích. Nicméně hlavním cílem bylo a je naučit talentované lidičky praktickým dovednostem a přispět k rozvoji této přírodní laboratoře.

Nejzajímavější projekty

Slaměno-hliněná jurta se šindelovou střechou, maximum obnovitelných materiálů a snadná recyklovatelnost

Dlouhodobý projekt, který stále pokračuje. Zahájení někdy na podzim 2011, první myšlenky a čtrty na louce, terénní úpravy zahájeny v březnu 2012. Velikost domu je 25 m2 a jak už z fotografií a názvu vyplývá, je to kruhová stavba o průměru 6 metrů. Výška stěn je cca 2,5 metrů a výška střechy asi 2 metry. Základy domu byly vytvořeny jen volným ložením svahových tvárnic na terén a vyplnění materiálem z místních zdrojů – kámen hlína. Na tento základ byly umístěny trámy a na ně pak dřevená podlaha a stěny. Konstrukce je dřevěná a slaměná, v podstatě takový samonosný armovaný systém. Stojací konstrukci tvoří desky a vodorovnou vazbu mezi balíky tvoří střešní latě 3x5cm. Zajímavostí je, že na celém domě není použit žádný kovový spojovací prvek – hřebík nebo šroub. Všechny dřevěné díly jsou pevně spojené dřevěnýcmi bukovými kolíky různých průměrů a to včetně upevnění šindelů na střechu, kde byly použity kolíky průměr 6mm.

Vodní kaskáda jezírek a nádrží, zadržení vody v krajině

Voda v krajině a obzvlášť na zahradě, je jedním z nejvýznamnějších prvků pro bohatý život. Bez vody život nemůže existovat a v současné době je voda velmi často diskutovaným tématem. Hned od počátku pobytu na zahradě jsme se snažili zachytávat maximum dešťové vody. Sudy však na velké deště nestačily a proto vznikaly postupně menší či větší jezírka. Jejich podoba se neustále rozvíjí, začínáme s dírou v zemi a položením fólie. Používáme výhradně EPDM fólie. Po první zkušenosti s PVC rybníčkovými fóliemi jsme tento materiál zavrhli i když byl levnější. EPDM membrána nabízí mnohem vyšší užitné vlastnosti a i když je dražší, investice se určitě vyplatí. Nakupujeme u firmy Profigrass. Potůčky jsou rovněž vyrobeny z této fólie a to z odřezků, které jsou nabízeny se slevou. Dokonce se nám podařilo postavit i podzemní potůček, který už několik let funguje.

Kaskáda je vytvořena tak, aby sváděla vodu postupně od nejhornějšího okapu vodu přes jednotlivé odběrné body až do spodní retenční nádrže. Počet akumulačních míst se dnes počítá na desítky. Používáme staré vany, sudy, nádrže na vodu.

Sluneční elektrárny – přeměna sluneční energie na elektrickou

  • Sluneční sušička bylinek a ovoce, aneb jak sušit na slunci zdravě
  • Sluneční vařič – domonstarce síly slunečního záření

Solární koncentrátor

Solární koncentrátor je zařízení, které soustřeďuje sluneční paprsky do ohniska, centrálního bodu, který pak dosahuje velké teploty. Tento největší koncentrátor sestavoval student Robert v rámci své bakalářské práce. Pod vedením Petra vytvořil zařízení ze dřeva a použitých materiálů (zrcadla, výměník z klimatizační jednotky auta, papinův hrnec). Cílem bylo vyrábět páru pro parní motor. Podařilo se úspěšně ohřívat vodu a získávat vysokoteplotní energii. Nicméně po první sezóně se ukázalo, že kolektor bude potřebovat inovaci. V současné době je v totální rekonstrukci a další student se jej pokusí vylepšit.

Napsali o tom:
Student VUT Brno postavil solární ohřev vody z odpadu,
STUDENT SESTROJIL ZAŘÍZENÍ NA OHŘEV VODY POMOCÍ SLUNCE. ZÍSKAL CENU REKTORA

Bioreaktory – speciální kompostéry s využitím odpadního tepla

V bioreaktorech vidíme velkou budoucnost. Jedná se o zařízení podobné velkému kompostéru. Tento je však navíc izolovaný a doplněný výměníkem tepla. V kompostovacím procesu probíhá bohatý život, který s sebou přináší teplo. Teplota uvnitř reaktoru dosahuje až 65 stupňů Celsia a při výkonné fázi nad 50 stupňů vydrží pracovat i několok měsíců. Parametry stále zlepšujeme a připravujeme novou konstrukci. Tuto variantu reaktoru používáme již třetí rok, nicméně už se pomalu rozkládá. Bude použita jako palisáda na vyvýšené záhony a po úplném rozkladu skončí nakonec jako kompost. Snažíme se používat 100% rozložitelné materiály u nejobjemnějších částí systému. Izolace ze slámy, sena, dřevěné nádoby. Na rozdíl od plastových kontejnerů tak po dosloužení nebude škodit životnímu prostředí. Více informací popisuje samostatná stránka: Bioreaktory.

  • Hmyzí domeček – aby to tu pěkně vypadalo
  • Dětské hřiště a domeček – zábavné centrum – vede náš Kuba, pro děti
  • Malá jurta jako venkovní kuchyňka
  • Přístřešek pro elektrická vozítka se střešní fotovoltaickou elektrárnou.
  • Skleník ze dřeva – jak se dá ze starého skla a téměř bez železa udělat skleník, kde se daří dobře třeba fíkům
  • Solární sprcha, aneb v létě teplá voda zdarma

S-dílna (sdílená dílna),

Naše komunitní místo pro kluky i holky, práce se dřevem, ale i další dílenské možnosti. Místo starého přístřešku na nářadí jsme vybudovali novou dřevostavbu opět bez hřebíků a šroubů. Silná nosná konstrukce a pevná střecha umožňuje osadit střechu zahradou, takže by se neměl změnit původní účel pozemku. Dešťovou vodu navíc jímáme do naší kaskády a na střeše bude místo pro odpočinek a krásný výhled do stromů a zahrady. V dílně je pak místo pro naše nástroje, stroje a nářadí. Dílna nám velmi pomohla v další činnosti. Nyní je vše pod jednou střechou, přehledně a rychle dostupné a potenciál pro další růst se tím znásobuje. Domeček má plochu 6×4 metrů, přičemž uzavřená část je 4×4 metry a otevřená 2×4 metry pro venkovní práci.

Extrémní zahradničení

Nové principy pěstování rostlin v aktuálních extrémních podmínkách sucha a horka – právě testujeme a uvidíme. Zahrada na střeše, zahrada na vyprahlé kamenité půdě, záhony v trávníku. To jsou první pokusy, které provádíme. Vyvýšené záhony v extrémním suchu nefungují a úroda je velmi špatná. Zatím se jeví velmi perspektivní využití folií EPDM a dřevěných truhlíků popř. tzv. „zemních květináčů“. Zalévání ke kořenům přes PET lahve sice také pomáhá, ale sucho i tak vodu odebere do okolí. Příští sezónu chceme vyzkoušet možnosti přírodního jílu. Sice nebude mít takovou životnost jako fólie, ale zase bude 100% přírodní

Zásobník na užitkovou vodu na praní a záchod

Projekt vyžádaný okolnostmi, nedostatkem vody ve studni. Hladina spodní vody rok od roku klesá a letos (2018) jsme si sáhli ve studni opravdu na dno. I když jsme pořídili novou pračku plně automatickou, pralo se asi dvakrát a muselo se přestat. Od té doby řešíme, jak dál, ze studny už nelze vodu na praní brát, ledaže by se stav po zimě výrazně zlepšil. Nádrž na užitkovou vodu má objem 1000 litrů, je z použitého IBC kontejneru a je obestavěná dřevěnou konstrukci, aby v zimě nezamrzla. Uvnitř je izolace ze slámy a dřevěných pilin a hoblin. Nad nádrží je instalována domácí vodárna a do jurty jsme doplnili druhý rozvod vody – na záchod a do koupelny. Teď už jen vyřešit, jak nádrž plnit. Měli bychom zachytávat dešťovou vodu a tu čistit a používat na praní. Vodárna má instalovaný filtr na částice větší než 5 mikrometrů, takže kvalita vody by mohla být poměrně dobrá.

Záhony a zahradničení

Záhonům a zejména těm vyvýšeným věnujeme samostatnou stránku Záhony

Skleníky

O výhodách skleníku se asi se zahrádkáři přít nemusíme. Jakou konstrukci však zvolit? To už bychom se asi úplně neshodli. A proto i tomuto tématu věnujeme samostatnou stránku Skleníky, kde se dozvíte mnohem více.

Postupně budeme doplňovat fotografie a popis k jednotlivým položkám, ale je možné si je přijít prohlédnout naživo. Na stránce Nabízíme najdete informace k prohlídkám.

TUR – trvale udržitelný rozvoj

Každý rok na zahradě hostíme TURisty – studenty Střední školy zahradnické v Rajhradě. Týden praxe a řada malých i větších projektů. Malá ochutnávka je zde: TUR 2023 a nebo TUR 2018 a nebo Trvale udržitelný rozvoj TUR 2017.

Obor Ekologie a životní prostředí je přesně ten obor, který se hodí k alternativnímu životnímu stylu zde na zahradě. Violka si tak nechá přistřihnout své halouzky a stébla a promasírovat hřbet dusotem mládeže, která se už o sebe dokáže skvěle postarat a pomáhá zpestřovat prostředí na zahradě pro další návštěvníky.

Kontakty

Telefon

petr: 777 755 704
pavlína: 775 028 792

Adresa

ul. Vycházková

Brno - Medlánky

E-mail

petr@gardenman.cz