Berdík – technologie nebo příroda?

Rozhodl jsem se založit speciální stránku jen o Berdíkovi a trochu podrobněji popsat, co jsem s Berdíkem prožil. Jak se k nám Berdík dostal a co s námi ještě bude zažívat a my s ním.

Berdík začínáme 1.7.2019

O existenci Berdíka mi řekl můj kolega v prácí, Štěpán Foral a už tehdy jsem měl velkou touhu ho hned vyzkoušet. Pořizovací náklady se mi sice zdáli poněkud vyšší, než bych čekal, ale dnes už vím proč to tak bylo. Berdík si musel chvíli počkat, resp. on ne, ale my. Druhá příležitost přišla v podobě Filipa Muchy, který mě k Berdíkovi při vedl podruhé a rovnou zajistil audienci u autora projektu. Resp. audience se konala u nás na zahradě, neboť Petr Bernard byl nejen ochoten k nám zajet rovnou s dvěma Berdíky, ale byl nadšen z možnosti se spolu propojit. Ať už to zní jakkoliv symbolicky, datum 1.7.2019 a pondělí k tomu se bude dobře pamatovat. Bylo jasné, že naše přátelství už začalo možná v době, kdy jsme se fyzicky ještě neznali, ale spojovali nás už tehdy podobné duchovní hodnoty.

Violka, naše přírodní zahrada a permakulturní projekt, nabízí pestrost řešení a v tom je jedinečná. Berdík sem patří, protože ukazuje krásný kontrast toho, co je možné komprimovat do jednoho plastového sudu a jak oživit tento kus „mrtvé“ hmoty. Sud z velmi kvalitního plastu je vlastně obalem pro 170 litrů živné půdy, která vyživuje 40 i více rostlin. 36 kapes a volná plocha nahoře nabízí opravdu široký prostor pro experimenty. Žížalky uvnitř se starají o zpracování čerstvého kompostu a vytváření hnojivo pro celý tento mega květináč.

Proč mě ale tolik Bedík zaujal? Není to jen proto, že mám rád technologie a chytrá řešení, ale důvodů je více. Pěstování vlastních rostlin sloužících k obživě mi dává smysl. Lidé dnes vyměnili skutečné živiny spíše za pochutiny a průmyslově vyráběný pokrm, který není živinou, ale spíše po-travinou. Otravuje náš skutečný život, rozbíjí naše vědomí, odděluje nás od přírody, dělá z nás roboty! Není možné jíst strojem vyrobené jídlo a myslet si, že žijeme nějaký svobodný život. Ne, není to tak, bohužel v takovém případě jsme pěstováni a stáváme se sami strojem. Energie strojů zabíjí skutečný život a prefabrikace původně živých surovin do podoby syntetického jídla je prvním krokem ke ztrátě svobody. Kdokoliv si myslí, že je svobodný, ať se zamyslí, čí jídlo jí. A jak se říká – koho chleba jíš, toho píseň zpívej, tak to prostě platí.

Umíte si vypěstovat základní potraviny? Jaký je podíl vámi vypěstovaných surovin v celkovém objemu. Dříve to bylo prakticky 100%. Dnes to mnohdy není ani procento jedno. Moderní společnost si zvykla na to, že všechno jídlo za nás někdo vyrábí, pěstuje. Ale víme vůbec jak? Známe celý proces zpracování rostlin a živočichů do podoby finálních produktů, které necházíme na pultech supermarketů? Na etyketách čteme drobným písmem složení, které je mnohdy jen zlomkem toho, jaké je realita. Do složení se totiž nepíše, co vše předcházelo pěstování surovin a jaký byl proces strojní výroby dané potraviny. Kdysi se sice říkalo, že počítačem krávu nepodojíš, ale dnes je to bohužel realita a jde to dál! Vítejte v Matrixu, je všude kolem nás, ani o tom nemáte ponětí. V naší moderní společnosti jsme pěstováni, stejně jako obilí nebo řepka. Jen je to uděláno tak rafinovaně, abycho msi to vůbec neuvědomovali. Ten, kdo o tom pochybuje, je na tom bohužel nejhůř. Takže pokud máte pocit, že jste svobodní a můžete si vybrat, možná byste si měli právě vy vybrat Berdíka. Je to drobná ochutnávka toho, co můžete s rostlinami a vlastním pěstováním zažít. Je to vstupenka do skutečného světa svobody, díra do Matrixu, resp. z Matrixu ven, do skutečného světa. Nicméně zatím né tak zdevastovaného, jak je to ve stejnojmenné trilogii filmů bratří Wachowských.

Uvidíte, jak rostlinky rostou, z nuly, ze semínka nebo sazeničky, až po váš talíř. A vy dostanete celou tu porci energie do svého těla. Nebude to stroj, který vás krmí, bude to čistá energie přírody, která je základem všeho života! Buňka vedle buňky, voda v té nejčistší podstatě, všechny ty výživné látky, vitamíny, minerály, enzymy – budete mít stále při ruce, každý den je uvidíte růst a jakmile na ně dostanete chuť, můžete je okamžitě jíst, a mnohdy je nemusíte ani umívat – rostou v čistotě vašeho záměru.

Proč Berdík a né zahrada? Odpověď je jednoduchá – v mnoha případěch je to jednodušší a to dokonce, i když zahradu máte! Tradiční pěstování na volné půdě bylo doménou minulých let. Ano, dá se takto vypěstovat ledasco, ale zázraky nečekejte. Vypěstovat desítky rostlin na metru čtverečním je prakticky nemožné, resp. velmi náročné. Pokud však půdu nevlastníte, můžete samozřejmě použít desítky květináčů a kýblů a snažit se udržet život v separovaných nádobách. I toto je řešení a mnozí v tom dosáhli velmi dobrých výsledků. Ale je to dřina. Né každý má čas na to, aby zalíval 40 květináčů. Není pak jednodušší zalít jen jeden? Je paradoxem, že naše zahrada je opravdu obrovská oproti Berdíkovi, ale právě proto jsme si chtěli dovolit tento experiment a porovnat, jak je to s výnosem na normální půdě, ve vyvýšených záhonech a nebo v profi technologii. Dnes přicházejí pomalu ale jistě nové technologie a i když se liší dosti zásadně od zažitých způsobů, jak se to dělalo dříve, musíme je přijmout jako fakt. Možná je jednou nebudeme zase potřebovat, ale je to jako s jinými technologiemi. Kdo z vás svítí bez elektřiny?

Chcete se zapojit? Není nic jednoduššího, než si Berdíka pořídit a začít psát svůj příběh. Ten náš je teď docela krátký, ale i tak věřím, že bude velmi intenzivní a bohatý a že se začnou psát příběhy další, které na tento naváží. Bylo mi ctí potkat Petra Bernarda, který je velmi podobně naladěn a jeho příběh mě velmi oslovil a rád bych s ním sdílel další příběhy skutečného života. Jsem přesvědčen, že jedině spolupráce nás všech nás může někam posunout. Rádi bychom nabídli pro Berdíky zázemí, kde si je budete moci prohlídnout naživo a zeptat se na praktické zkušenosti. Rok se s rokem sejde velmi rychle. Tak jako bylo těžké překonat určité potíže na zahradě, ale podařilo se, tak i propojení s Berdíkem bude jistě významným milníkem, který nás může propojit s dalšími zájemci o samozásobení. Né každý má možnost mít kus půdy k pěstování vlastních potravin. Ale každý může mít Berdíka. Ten není dražší než většina dnešních telefonů.

Kontakty

Telefon

petr: 777 755 704
pavlína: 775 028 792

Adresa

ul. Vycházková

Brno - Medlánky

E-mail

petr@gardenman.cz