Spánek je důležitý

Důvodem sepsání této kapitoly je sdělení poselství světových kapacit na spánek, jak je tato příjemná odpočinková fáze důležitá pro organizmy a život obecně. Zatím zde najdete pár odkazů na zajímavá videa a moje komentáře, co si o tom myslím.

Když je mi fakt mizerně, jdu se vyspat. Spánek léčí. Ráno moudřejší večera. Spi sladce. Na únavu je dobré se vyspat. Chodit spát se slepicemi.

Pár zajímavých hesel na začátek, které jistě znáte. Ač je spánek naprosto běžná součást našeho života, od dětství o něj postupně přicházíme, resp. ho nevědomě vyměstnáváme ze svého života. Všimněte si, kolik toho naspí děti a kolik pak senioři. Děti spí nejen v noci, ale i ve dne. Jejich růst je fantastický. Za dva roky vyrostou tak, že se naučí chodit a často i mluvit. Zvládnou běžné činnosti, jako je jídlo, komunikace, mobilita. A to člověk patří k nejpomalejším savcům v přírodě, jiná zvířata to zvládnou mnohem dříve!

Další roky už tak rychlé nejsou a je klidně možné, že je to absencí spánku. Možná že ten Honza na peci nakonec dělal dobře. Neumíme odpočívat a spát. A proč? Protože děláme věci zbytečné a často špatné, které spánek nepodporují a nebo dokonce zhoršují. Za všechny uveďme špatné osvětlení – přírodní cykly dne a noci jsme zcela pokazili umělým osvětlením. Od roku 1881, kdy Edison začal prodávat své první žárovky uplynulo 140 let. My jsme se nenaučili s umělými zdroji světla zatím správně pracovat, i když máme velmi široké technologické zkušenosti. Není světlo jako světlo a aplikace jako aplikace. Špatné svícení a režim dne a noci přímo ovlivňuje spánek nejen člověka, ale celé přírody.

Všimněte si např. vlivu světla Měsíce, který v úplňku dokáže svým světlem doslova probudit celou živočišnou a rostlinnou říši. Dokonce i minerály ožívají. Viktor Schauberger popisoval efekt, kdy za úplňkové noci v chladné vodě vyplouvaly krystaly (křemeny) na hladinu a pluly ve vodě jako by je něco nadnášelo. Jak mění světlo vlastnosti vody ještě netušíme, ale něco na tom bude. Při zatmění Slunce se např. skokově mění vodivost destilované vody. Je docela možné, že světlo zásadním způsobem ovlivňuje vodu a tím pádem všechny procesy v těle. My známe principy na úrovni nervově hormonální, které rovněž souvisejí se spánkem a regenerací.

Spánek je regenerační částí života. Během spánku tělo odpočívá a má tedy možnost se opravovat, regenerovat. K tomu, aby opravdu spalo ovšem potřebuje podmínky. Nejběžnější je pro nás lidi tma. Ovšem tma kvalitní, bez rušivého světla. U senzitivních jedinců může i malé světlo nepatrné intenzity a nevhodného spektrálního složení spánek výrazně narušit.

Mezi světové špičky na spánek patří bezesporu Matthew Walker. V češtině můžete koupit jeho knihu Proč Spíme. Tuto knihu bychom měli mít v knihovně všichni a zvládnout tyto informace převést do běžného života – svého povědomí i podvědomí.

Proč spíme – od Matthew Walkera – velmi doporučuji

Níže uvedený seznam uvádí pár zajímavých videí, zatím v angličtině. Pokud najdete podobná videa v češtině, napište mi, rád je zde zveřejním.

Reference

Matthew Walker v TEDu
Andrew Huberman o mistrovství spánku
Andrew Huberman o mistrovství spánku s Matthew Walkerem

Líbí se vám tento článek? Chtěli byste jej dále rozšířit a rozvíjet? Napište si o to. Jedině tak se dozvíme, co máme na tomto webu rozvíjet.

Líbí se vám tyto stránky a chtěli byste nás nějak podpořit? Navštivte tuto stránku a dozvíte se více. Díky vaší podpoře se můžeme více věnovat obsahu webu a sdílet naše zkušenosti s vámi všemi. Dosavadním podporovatelům velmi děkujeme. Vážíme si toho, že nás sledujete a sdílíte s námi své příběhy.

Kontakty

Telefon

petr: 777 755 704
pavlína: 775 028 792

Adresa

ul. Vycházková

Brno - Medlánky

E-mail

petr@gardenman.cz