K sepsání této stránky mě vede mnoho okolností a jedna z nich je, že si sám potřebuji někam zaznamenávat poznámky a odkazy, které vyžadují zcela jiný přístup k myšlení. Proč nová fyzika? Protože s tou starou, resp. tou co používáme, to dále nejde. Ano, čtete správně! Současná fyzika je už tak zastaralá, že je nepoužitelná pro naši budoucnost. Je doslova život ohrožující a je třeba ji opustit, resp. dát prostor pro fyziku novou. Ona ta tradiční pak sama zanikne. Je to podobné jako s přírodním zahradničením. Víme, že průmyslové zemědělství nemá žádnou budoucnost, tedy rozhodně né to zemědělství, které pustoší asi 40 mil. km2 zemského povrchu. Nové přístupy k zemědělství to mohou změnit, pokud se sami přesvědčíme, že to jde. A tak to bude i s fyzikou.
Ale aby jsme mohli jít dopředu, musíme si ukázat, který směr je ten dozadu, abychom se znovu a znovu nevraceli a nebo netočili v nekonečném kruhu.
Nevím, co je ten největší problém, který by chtělo opustit. Ale řekněme, že si vezmeme něco velmi aktuálního, což je nízkouhlíková resp. bezemisní energetika. Někteří lidé do této energetiky stále řadí i jadernou energetiku. Doporučuji pro začátek se podívat na tento webinář: https://www.youtube.com/watch?v=8uw223GvZPM&feature=youtu.be
Ono to vypadá nevinně a řeknete si, co že je s tou fyzikou tak špatně? Vždyť gravitace funguje, oheň hoří, dává teplo, voda se vaří, světlo svítí, šoupání magnetem kolem vodiče dělá elektřinu a gravitace nás drží při zemi! Tak co vyšiluje ten zahradník?! Ano, to by bylo v pohodě, kdyby nás tu na planetě bylo tak nějak akorát a né mnohonásobně více. Naše zátěž je příliš velká a bereme planetě obrovské množství zdrojů – počínaje uhlím a ropou a konče klidně dřevem a uranem. Takhle to ale nejde! Nemůžeme žít na dluh! Nemůžeme spalovat fosilní paliva, která vznikla před miliony let a trvalo jim to né den či rok, ale miliony let. My to stíháme spálit za desítky až stovky. A to je tragédie. Pokud si to někdo neuvědomuje, měl by rychle začít. Je mi velmi smutno z toho, když lidé argumentují, že se musíme chránit před viry a nemocemi a na druhé straně bezvědomě nechávají těžaře plundrovat tuto planetu. Nechávají zabíjet zvířata, nebo je věznit v nelidských podmínkách. A pak se klidně nechají zatáhnout do technokratické společnosti, která používá technologie svým způsobem velmi primitivní, aby se totálně nechali sami zotročit a říkají tomu „chránit sebe“. I proto je potřeba nová fyzika.
Co je zcela zásadní změna? Přijmutí některých hypotéz, které jsou soustavně odmítány a popírány. Znáte jistě dlouhověkou honbu za tzv. Perpetum Mobile – neustálý pohyb. Současná fyzika jej popírá a má na to nezpochybnitelné důkazy, že to nejde. Zkusím takový malý příklad: kde si myslíte, že se vzala rotační energie planety Země? Kdo tuhle planetu roztočil, aby jí udělil hybnost a rotační energii na miliardy let? A proč se tato planeta nezastaví? Ani její rotace kolem osy, ani její rotace kolem Slunce a ani její rotace kolem středu galaxie atd.? Zná snad fyzika odpověď na tuto otázku? Proč se „točí“ elektrony kolem jádra? Omlouvám se za tyto primitivní pohledy všem kvantovým fyzikům, kteří už pár semestrů té nové fyziky mají za sebou, ale obyčejný člověk má pocit, že jediný způsob, jak získat energii, je něco spálit, nechat vybuchnout nebo rozbít! Jenže co když to jde i naopak – něco vytvořit, něco nechat vybuchnout naopak – implodovat a nebo složit dohromady. To by bylo velmi zajímavé. Přitom mezinárodní projekt ITER – termonukleární reaktor, kde se budou vyrábět atomy hélia z vodíku, tedy malé Slunce na Zemi, už se léta staví jako vědecký experiment a platíme za něj miliardy dolarů. Já osobně si nemyslím, že se podaří spustit a ani si to nepřeji, ale budiž, je to důkaz, že i takový vědci mají vizi, že by to jít mohlo.
Věřím však v jednodušší principy, které lze použít a které budou dostupné i obyčejným lidem. Né pouze vyvoleným a dobře financovaným vědeckým pracovištím. Svoboda začíná tam, kde končí závislost na energiích a surovinách a vůbec, zdrojích. Naše planeta vypadá jako veliká a silná. Ale nás lidí je opravdu moc a pokud chceme žít v trochu důstojných podmínkách a přežít, nemůžeme do budoucna dělat stejné chyby jako nyní. Pálit, čoudit, hlučet, zamořovat, znečišťovat atd.
Nechť je tento úvod takovou inspirací pro všechny přemýšlivé a otevřené bytosti a zkuste se tomu sami otevřít, už jen tím, že nebudete popírat něco, co nemáte sami ověřené. Je snadné říci, že něco nefunguje. Je však mnohem těžší to skutečně dokázat. A ještě náročnější je dokázat, že něco funguje! A proto by ti, co neumí dokázat, že něco nefunguje, neměli kazit práci těm, co věří, že něco fungovat může a dovolili jim jít právě touto cestou. Samozřejmě v mezích snesitelných nákladů, abychom se nedostali do další pasti a slepé uličky. Pojďme se vzájemně podporovat a hledejme nová řešení a opusťme to, co víme, že nás ničí, i když to vypadá, že to opustit nejde.
Jen pro zajímavost, ta rotační energie planety Země je cca
257 020 293 718 203 000 000 000 000 000 J |
A to je úctyhodných 71 400 000 000 000 TWh! Kolik to je? Spotřeba lidstva je asi tak 500 EJ ročně, což je převedeno na TWh: 140 000. Takže kdybychom měli naši matičku Zemi zastavit, trvalo by nám to asi tak 500 milionů let! Kdybychom měli zastavit oběh naší planety kolem Slunce, tak při současné spotřebě veškeré energie by nám tato přeměna vydržela na „pouhých“
5 306 960 415 182 let |
Jelikož je údajně Vesmír starý jen asi 13 777 000 000 let +- 20 miliónů let, tak tu máme zásobu asi tak na 385 životů celého vesmíru. Trochu divné že? Kde se asi ta energie vzala? Něco na té fyzice nesedí. Prosím, zkuste to po mě někdo přepočítat, možná jsem udělal někde chybu!
Proč je současná fyzika velmi krátkozraká můžeme demonstrovat na zcela reálném příkladu ze života. Vrátím se k již zmíněnému fúznímu reaktoru ITER. Vědci věří, že se jim podaří vyrábět energii jadernou fúzí z jader vodíku, podobně, jako se tomu údajně děje na Slunci. A tak se tu snaží určitá skupinka velmi chytrých vědců už asi 70 let o nemožné – zapálit Slunce na Zemi. Osobně jsem velmi rád, že se jim to ještě nepodařilo a taky pevně doufám, že se jim to nikdy nepodaří. Je mi jen líto promrhaných prostředků a naivní snahy těchto vědců, kteří jsou tak hloupí, že si nepřipustí, že je to celé nesmysl. Kdyby totiž dávali pozor při výuce na vysoké škole, kde se vyučují principy sdílení tepla už někdy ve 3. ročníku, tak by znali Stefan-Boltzmannův zákon a mohli by si jednoduše spočítat, co takové horké plasma umí vyzářit při určité teplotě a ploše. Je to jednoduchý vztah, ale nejspíš někomu dělá problém ta čtvrtá mocnina absolutní teploty. Kdyby totiž správně dosadili do vztahu teplotu třeba už jen 1 milion Kelvinů, tak při objemu plazmatu 1 m3 získají výkon, který je téměř dvojnásobkem výkonu slunečního záření dopadajícího na celou planetu Zemi na hranici atmosféry! Jenže tito chytří vědci vědí, že teplota potřebná pro fúzi je né milion ale 100 milionů K a více! Ale to je teplota 100 krát větší, což umocněno na čtvrtou dává výkon 100 milion krát větší! Pokud bychom tedy měli reaktor o objemu jen ten 1 m3, pak by pouhá jedna sekunda provozu na teplotě 100 mil. Kelvinů vygenerovala energii jako 5 let slunečního záření dopadajícího na Zemi, resp. na úrovni oběžné dráhy Země. To není vtip, to je pouhá matematika a fyzika. No a „vědci“ tvrdí, že by bylo potřeba asi 1000 m3, aby se jim podařilo plasma stabilizovat. Ale ať počítám jak počítám při tomto objemu by pouhá jedna sekunda chodu vyrovnala 500 let slunečního svitu na planetě. Vážení vědci, kteří si stále myslíte, že tudy cesta vede, začněte počítat, než si začnete hrát s něčím, čemu nerozumíte!
Nová fyzika musí přijmout zcela jiná paradigmata. Studená fúze je jednou z možností. Ale není nutné jít pouze přes hmotu. Je možné transformovat energie, které dosud neumíme detekovat. Jejich vibrace jsou tak vysoké, že naše detektory je prostě nezachytí. Je to podobné, jako s rádiem, na kterém nelze vidět obraz televizního vysílání.