Co to je? Kogenerace na kolečkách? to je jako cirkus na kolečkách? To bude nějaká ptákovina ne? Možná. A nebo taky nápad za milion. Aby si to nějaký chytrák nemohl zapatentovat a zbohatnout neskutečným způsobem, beru tento způsob jako formu zveřejnění nápadu a publikaci, čímž prohlašuji tento nápad za originální a veřejně dostupný pro všechny a všem. To teprve bude cirkus.
COGEN On the Wheels je rozšířením klasické kogenerace, o které píši zde. Rozšíření spočívá v tom, že si tuto kogenerační jednotku můžete vozit s sebou. Né že by tento koncept už neexistoval. Ostatně co dnes není vymyšlené? Ale udělat to elegantně s tím, co máme k dispozici a jen to mírně upravit, to by nás mohlo docela posunout. Dosavadní mobilní kogenerační jednotky jsou velmi velké a tudíž drahé. Ale představte si takové obyčejné hybridní auto, nejlépe plugin hybridní, tedy s vestavěnou baterií. Na palubě máte vše co potřebujete – motor, generátor, baterii, elektromotor, měnič. Stačilo by přidat pouze odvod tepla do topné soustavy a nebo akumulace a popř. měnič DC/AC pro koncept V2G, V2L. Pro parkování v garáži by pak bylo třeba dodat výfukové potrubí a případně přívod plynu místo paliva v nádrži. Na pohon by se dal použít bioplyn, zemní plyn popř. HHO Brownův plyn – vyrobený z přebytků FV elektrárny v létě.
Výhody – autem bude možné jezdit jako normálně, akorát přebytečné teplo během jízdy vyplýtváme, vychladíme ven. Bylo by možné umístit do auta akumulační nádrž na teplou vodu a tuto po příjezdu přečerpat a nahradit studenou vodou pro další jízdu. Popř. by se tato voda dala během jízdy na příslušných výměníkových stanicích vyměňovat za studenou vodu. Pro informaci, při teplotním spádu cca 80 stupňů lze v 1 litru vody akumulovat cca 0,1 kWh tepelné energie. Při výkonu motoru řekněme 30 kW tepelných, by hodina provozu motoru vyžadovala objem cca 300 litrů. To není zase tak velká nádrž, že by se nedala do vozidla integrovat (úsměv :-)). V podstatě by to byla velká termoska, která by byla schopna pojmout teplo produkované motorem za jízdy a nevypouštět toto teplo do atmosféry. Využití teplé vody je zřejmé, netřeba rozvádět.
Při dostatečně husté síti výměníkových stanic by nebyl problém po hodině zastavit a horkou vodu vyměnit za několik minut. Tato akumulační nádrž by se dala používat i jako malá akumulace pro menší objekty. Autem by se tak dala vytápět chata, ale i rodinný dům. Elektřina by pak tvořila produkt pro dobíjení domácí baterie a nebo jiného elektromobilu. Přebytečná energie se dá spotřebovat v domě a nebo dodat do sítě.
Optimalizovaná auta by mohla mít škálovatelnou palubní baterii a to s možností měnit mobilní akumulátor a stacionární akumulátor. Při unifikaci bateriových bloků by bylo možné tyto bloky měnit na výměnných místech. Odpadní teplo by bylo možné v zimě využít i na vyhřívání baterie.
Pokud by se do vozidla integroval MPPT regulátor a DC/AC měnič, mohlo by auto sloužit jako plnohodnotná solární elektrárna, pojízdná a s akumulací elektřiny i tepla.
Co myslíte, kdy takový koncept bude na trhu? Pokud je někdo obhájcem spalovacích motorů, zde je řekněme racionální využití během zimních období.