21.2.2025 napadlo Petra vytvořit speciální kroužek pro dospěláky. Už půl roku vede kroužek pro děti zaměřený na udržitelné technologie a po vzoru svého táty se snaží děti hravou formou naučit základní dovednosti – jak si opravit své hračky, vytvořit nový stroj, pochopit princip existujícího stroje, zapojit něco ze stavebnice. Po půl roce to děti stále baví a vypadá to, že směr je nastaven dobře. Ale má to svá úskalí. Omezený prostor, omezené schopnosti dětí, omezený materiál, vybavení atd. Můj správce a hospodář Petr je nadšenec a rád si hraje, vytváří nové projekty, rozvíjí zajímavé myšlenky a pouští se do netradičních projektů. Jeho cíl je přiblížit se k soběstačnosti, udržitelnosti, smysluplnosti – jakési technologické a přírodní symbióze, kde člověk spolupracuje s přírodou a příroda mu vytváří vhodné zázemí a podhoubí pro úspěšný růst.




Dnešní společnost je přehlcena aktivitami, kde muži (i ženy) tráví spoustu volného času, ale které ve výsledku vedou pouze ke ztrátě energie – výdej času, peněz, sil. Ano, můžeme zaznamenat určitý fyzický a psychický prospěch různých aktivit, ale mnohdy se jedná pouze o dočasnou záležitost, která vyprchá. Kreativita je přirozenou vlastností člověka. Něco tvořit, měnit, transformovat – to je přirozenou touhou téměř každého jedince. Dokonce i destruktivní činnosti mohou být součástí tohoto procesu, neboť někdy musí něco zaniknout, aby něco jiného mohlo vzniknout. Pokud chceme např. postavit dům, musíme např. vytvořit základy, srovnat terén, pokácet stromy, nařezat trámy a pak z toho postavit dům. Je to něco za něco.











Kmen tvořivých mužů je něco jako zájmový kroužek, ale né pro děti, ale dospělé chlapy. Časem tomu možná dáme lepší název, ale teď to vystihuje zhruba podstatu myšlenky. Skupina tří až pěti mužů již může vytvořit poměrně úderný tým, který je schopen prostupovat těžkým terénem a zanechávat za sebou silné výtvory, které jim umožní zakotvení v životě, krajině, místě i času. Muž, když je sám, často potřebuje někoho, kdo by mu pomohl. Dva muži mají né dvakrát, ale mnohdy třikrát více síly. Tři muži již tvoří stabilní tým, kde výpadek jednoho neohrožuje existenci týmu. Rozumná velikost je 3-5 mužů, kdy se každý může cítit potřebný, ukotven ve středu, s dostatečnou pozorností a dostatečnou motivací vyniknout. Větší skupina již může trpět mírným dělením na skupinu silnější a skupinu slabších kusů. Zažíváme to tu každý rok v rámci akci TUR – trvale udržitelný rozvoj. Většina studentů se shlukne do týmů 2-5 osob. Pokud je ve skupině více než 5 lidí, vede to k tomu, že někteří už pouze přihlížejí a do aktivit se nezapojují a nebo pouze okrajově. Ano, existují i aktivity, kde lze zapojit klidně 20 lidí, ale to se jedná spíše o manuální práce bez výrazné kreativní složky.
Co by mohl kmen tvořivých mužů tvořit a s čím si hrát? Projektů je na naší zahradě nespočetné množství. Pro inspiraci zde uvedeme jen pár rámcových okruhů a nápadů.
Projekty k řešení
- tvoření s vodou – zásobníky, filtry, zalévání, vodní kaskády
- transformace energií – elektřina, teplo, světlo
- život v půdě – záhony, komposty, skleníky, pařeniště
- hra se dřevem – nábytek, domy, stroje
- propojení s technologiemi – auta, kola, koloběžky,
- teplo domova – stavby, domy, přístřešky, skrýše, sklepy, jeskyně
Co to konkrétně znamená?
Což takhle si postavit raketová kamna, pec na chleba, solární elektrárnu, nabíječku na elektromobil, solární přístřešek, filtr na dešťovou vodu, který umožní dešťovku pít, podzemní zásobníky na vodu, vířivé filtry na oživení vody, parní elektrocentrálu, šlapací elektrárnu, multifunkční vodárnu, přenosnou elektrárnu, sklep na uchování vody nebo jídla, dům, altán, parkovací stání, skleník, podzemní skleník, bioreaktor s ohřevem vody, termoelektrický generátor, přečerpávací vodní kaskádu s výrobou elektřiny, pokročilé osvětlovací systémy, atd.
Co zde máme?
V první řadě prostor. Prakticky 5000 m2 plochy zahrad v členitém terénu nabízí neomezené možnosti pro tvorbu. Svahy, terasy, divočina, trávníky, záhony, vzrostlé stromy, houštiny – to je obrovský potenciál pro naše projekty.
Dále tu máme celkem rozumně vybavenou dílnu, která nabízí práci se dřevem, práci s hlínou, základní práci se železem. Najde se zde hromada materiálu, který lze použít a co zde nebude, dá se dovést. Máme elektromobil s tažným zařízením a vozík. Máme tu motúčka, sekery, pily, ploskořezy, hromadu zahradního náčiní. Je tu i jeden historický elektromobil. Můžete si vyzkoušet nejen řadu nářadí a strojů, ale zažít život v přírodě, jaký možná ještě neznáte. A pro opravdové fajnšmekry je fanoušky alternativy je zde zážitek, na který nezapomenete.
Také je zde řada rozdělaných projektů, na které lze navázat. Tyto rozvíjet, upravovat, měnit, dovést do dokonalosti. Je to základní studnice inspirace.
Další do zásoby
A kdyby to nestačilo, tak sem si odkládáme témata na další tisíciletí. Třeba se některé bude hodně líbit a tak ho můžeme do tvořivosti zařadit.
Elektrocentrála, mikrokompostér, bioplynová ministanice, malá kogenerační jednotka na bioplyn, biopalivo, sauna, zahradní sprcha, umělý vodopád, výroba ledovce, ledárna, vodní sklep, podzemní jeskyně, univerzální žentour, univerzální lidské kolo bez vody na lidský pohon, peletovač, drtič zahradního odpadu, briketovač, klemsův kotel, stirlingův motor, pračka na 12V, kulový mlýn, drtič, větrná elektrárna, art turbine, přírodní posilovna, žebřiňák, motorový pohon na přívěsný vozík, filtry na dešťové nádrže, větvové ploty, mikrofiltrace vody z ČOV, agrobot., Berdík, akvaponický filtr, ventilace s filtrací, nezávislé sání ke kamnům, atd.
Jak to probíhá
Scházíme se pravidelně alespoň 1x týdně. Ideálně ve stanovený čas stále stejně, pokud nenastane výjimečná situace. Termín je domluven tak, aby vyhovoval co nejvíce lidem. Optimální je sejít se alespoň tři, v ideálním případě všichni.
Vybereme společně úkol, který bychom mohli realizovat, stanovíme si role v rámci úkolu (co komu bude sedět), vybereme nářadí, materiál a jde se na to. Součástí tvorby je dokumentace, abychom později mohli zhodnotit, co se povedlo a co se naopak moc nepovedlo a kde je třeba ještě zabrat. Pravidla jsou celkem volná a našim společným cílem je hlavně se pobavit, posdílet, co kdo dělá, co ho trápí, nebo naopak jaké má skvělé nápady a zkusit společně naplnit zajímavé vize. Společná radost s dobře vykonaného díla je hlavní odměnou.
Časem se propracujeme k náročnějším a dlouhodobějším projektům, které budou vyžadovat určitou disciplínu, budou nejspíš i finančně náročné a budou vyžadovat dobré technologické zázemí a znalosti. Jsou to však výzvy, do kterých se můžeme společně pustit. Po každém setkání si stanovíme cíle a úkoly na další setkání, abychom měli na co navázat a aby byl dostupný potřebný materiál. Každý člen kmene má stejná práva k získaným znalostem a dovednostem a bude mít přístup k dokumentaci, kterou si povedeme. Pokud by byl výsledkem vynález a nebo patent, budeme společně sdílet výsledky rovným dílem a nebo podle podílu příspěvku jednotlivých účastníků.
Každý účastník může nominovat jednoho dalšího hosta, kterého může do kmene na zkoušku přivést a zaručí se za něj. Pokud kmen vyhodnotí hosta pozitivně, mohou po společné domluvě kmen o dalšího člena rozšířit. Pokud člen kmene několikrát po sobě a bez vážného důvodu do kmene nepřijde, bude muset kmen opustit a začít případně znovu v dalším kole. Vše je o domluvě a pokud tomu nebudou bránit jiné okolnosti, jistě najdeme způsob, jak dále spolupracovat. Nicméně cílem kmene je, aby byl silný a pevný. Pokud se na to necítíte, raději přenechejte místo spolehlivějším zástupcům.
Fotogalerie pro inspiraci

Solární destilační filtr

Skleník začátek stavby

Solární elektrárna na střeše dílny

Trocha automatizace

Slaměný domeček

Vířivý trychtýř

Akvadukt

Bioreaktor
Jak se přidat do kmene tvořivých mužů? Kontaktujte přímo Petra a domluvte se s ním. Ideální je zaslat email se svým příběhem, motivací, nápady. Pokud bude v kmeni volno, já zahrada vás ráda pohostím a nabídnu prostor pro společné tvoření.
Související odkazy
> Přeji si změnu, Chuť na tvorbu, Akce pro veřejnost, Bioreaktory, Trvale udržitelný rozvoj, Elektromobilita, Voda