a Bůh řekl: “Budiž světlo”. A bylo světlo. A Bůh viděl, že je to dobré. A oddělil světlo od tmy a byl den a byla noc.
Vytvořit světlo dle božího plánu není zase tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Ideální je používat to Boží světlo, které je tu s námi už pár miliard let a vždy fungovalo. S nenapodobitelnou pravidelností osvětluje celou planetu. Světlo přírodní, sluneční. Ale jak to udělat v našich domech, kde jsme se od toho božího světla odřízli. Budou nám stačit okna? Nebo světlíky? A nebo použijeme něco sofistikovanějšího?
Tato stránka popisuje návod a příběh našeho “perma světla”. Ale nečekejte nějaké kompostovatelné přírodní světlo naakumulovsné přes den nebo v létě do konzervy. Naopak, popíšeme zde technologii velmi sofistikovanou, která je klasickou ukázkou pokroku lidstva v oblasti technologií. Tak jako dnes nebude někdo vrtat díru rožhaveným kusem železa, tak už nesvítíme svíčkami a petrolejkami. I když i to do našich životů stále patří, tak takové zdroje jsou vhodné na slavnostní chvíle a příjemná večerní posezení a né pro denní svícení.
Dne 1.3.2025 jsme rozsvítili naše prvni slunce doma.






Jedná se o technologii plnospektrálního zdroje světla vyvinou a vyráběnou firmou Spectrasol. Svítidlo je vyrobeno precizní technologií z kovu (ocel, hliník) s difúzním krytem a elektronikou zajišťujíci digitální řízení standardem DALI a bez blikání.
Kruhový zdroj světla vytváří téměř dokonalou iluzi střešního okna, neboť do místnosti vrhá tok 10000 lm v kvalitě slunečního světla, ze směru přirozeného nebe, tedy zhruba a řádově stejné hodnoty, jaké dosahuje obloha za plného slunečního dne. Rozdíl je v tom, že spektrum je optimálním mixem přímého i oblohového /azurového/ světla koncentrovaného do jednoho zdroje.
Takové světlo není možné dosáhnout ani přírodním procesem – mix přímé složky a oblohové, přitom obě jsou velmi důležité. Přímá složka je v přírodě velmi oslnivá, intenzivní a vytváří ostré stíny a intenzity až 100 tisíc lx (luxů). Oblohová složka může být různá – od azurové po studenou bílou. Tato složka působí jako globální zdroj všesměrového rozptýleného, neoslňujícího a stimulujícího záření synchronizujícího naše biorytmy. Vytváří měkké, příjemné světlo bez stínů.
A o tom, jak světlo funguje v rámci našich fyziologických procesů, se dozvíte na stránce O svícení.
Petr se osvětlovací technikou a světlem zabývá profesionálně již téměř 30 let. Dlouhou dobu právě Petr ilustroval známé přísloví o kovářové kobyle, která chodí bosa. Po instalaci nového slunce, jak mu tady říkáme, se situace konečně zlepšuje tím správným směrem. A rozhodně to není cílová meta, ale průjezdní bod.
Co plánuje Petr dále? Jaké jsou jeho příběhy se světlem? Těžko se to sdílí slovem či obrazem, nejlepší je si to zažít a vidět doslova na vlastní oči. Můžete si u nás domluvit návštěvu a předvedení. Napište, zavolejte. Určitě se domluvíme.
PS: vidíte tu malou světlou tečku na posledním snímku v galerii? Tak to jsou původní světelné zdroje, co nám doma svítily několik let – a ještě asi svítit budou, ale spíše večer a přes den už jen jako doplněk. Zkrátka a dobře, to obří svítící je jako díra ve střeše a to maličké, to jsou naše běžné umělé zdroje světla. A takto to nejspíš vypadá v mnoha domácnostech a často i ve firmách. Ale nejde jen o velikost.
Související odkazy
> Akce pro veřejnost, Kmen tvořivých mužů, Chuť na tvorbu, Bioreaktory, Trvale udržitelný rozvoj, Elektromobilita, Voda